• facebook
 • Newsletter
 • rss
 • Szkoła dialogu

  Grzegorz Brożek

  dodane 06.11.2012 20:31

  Na organizację dorocznych dni zdecydowało się Kolegium Rektorów Szkół Wyższych Krakowa w 2006 roku. PWSZ jak wiele innych szkół wyższych w regionie podjęło te inicjatywę.

  - Ideą dni jest inspirowanie do badań i popularyzowanie dziedzictwa, jakie zostawił nam papież Jan Paweł II. Każdego roku dni mają swoje hasło przewodnie. W tym roku hasłem przewodnim jest dialog – mówi dr Małgorzata Pachowicz, kierownik zakładu Filologii Polskiej PWSZ w Tarnowie.

  W tarnowskiej uczelni 5 listopada odbył się konkurs recytatorski poezji Karola Wojtyły. Udział w nim wzięło kilkunastu studentów różnych specjalności. Kolejnego dnia w Auli PWSZ w Tarnowie odbyła się zaś sesja naukowa pt.: „Koncepcja dialogu Jana Pawła II”. W jej trakcie referaty wygłosili:

  - ks. dr hab. Zbigniew Wolak „Jan Paweł II – filozof i człowiek dialogu”,

  - dr Dorota Jarząbek-Wasyl „Milczenie w teatrze Karola Wojtyły”,

  - dr Mateusz Antoniuk „Polak Papieżem! O pewnej figurze wyobraźni XIX i XX wieku”,

  - Katarzyna Gąsienica „Jana Pawła II dialogi z kulturą”.

  - Jan Paweł II był człowiekiem dialogu, jeśli chodzi o jego postawę i osobowość. Jego postawa filozoficzna zaś nie przystawała do filozofii dialogu, bo ta mówi, że człowiek jest konstytuowany przez relację „ja” – „ty”. Tymczasem postawa Papieża jest klasyczna, tradycyjna, personalistyczna, która podpowiada nam, że człowiek dojrzewa w samotności i w relacji z Bogiem. Dialog jest raczej owocem tego myślenia, a nie źródłem, podstawą – mówi ks. prof. Zbigniew Wolak

  Mówiąc do młodych ludzi ks. Z. Wolak skupił się w znacznej mierze na nauczaniu papieskim i wypowiedziach Jana Pawła II do młodych. – Przypominał, że młodość jest czasem szukania autorytetów. Młodzi mają czasem zacięcie do buntu, do poszukiwania swojej tożsamości w opozycji do czegoś lub kogoś. Tymczasem jak się wydaje młodość to powinien być też czas szukania dialogu z ludźmi. Od papieża można uczyć się dialogu przez prace nad sobą, otwartość na innych i przez poszanowanie dla prawdy i wolności drugiego człowieka – dodaje ks. prof. Z. Wolak.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  , aby komentować lub podaj nazwę wyświetlaną
  Gość

   Reklama

   Zapisane na później

   Pobieranie listy

   Reklama

   przewiń w dół