• facebook
 • Newsletter
 • rss
 • Karolina zachwyca

  Joanna Sadowska

  dodane 18.11.2012 15:02

  W miejscu, gdzie przed 25 laty została wyniesiona na ołtarze, zgromadzili się ludzie wsi, aby kolejny raz oddać jej hołd.

  Bp Edward Białogłowski z Rzeszowa, Delegat Konferencji Episkopatu Polski do spraw Duszpasterstwa Rolników i Pszczelarzy, przewodniczył Sumie odpustowej w tarnowskim kościele, któremu patronuje bł. Karolina. Odpust został połączony z obchodami jubileuszowymi 25-lecia beatyfikacji córki ziemi tarnowskiej. – Dzisiejsza uroczystość jest bardzo ważna dla naszej wspólnoty parafialnej – podkreśla ks. prał. Stanisław Dutka, proboszcz. – To dalszy ciąg srebrnego jubileuszu pobytu na tym miejscu Jana Pawła II i beatyfikacji Karoliny Kózkównej. Co prawda centralna uroczystość odbyła się 10 VI, ale rok jubileuszowy trwa nadal. Mamy dziś również drugi jubileusz, bo parafia świętuje 20-lecie powstania i podobnie jak 25 lat temu, tak i dziś spotykają się tu ludzie wsi, rolnicy. Wtedy papież zaprosił ich do Tarnowa, bo wynosił na ołtarze córkę polskiej wsi. Dzisiaj jest z nami duszpasterz rolników bp Edward Białogłowski, który też zaprosił rolników na tę uroczystość. I znów przy bł. Karolinie gromadzą się ludzie wsi, aby ją uczcić i oddać jej hołd i cześć – mówi.

  Do Tarnowa przyjechały delegacje rolników z rejonu częstochowskiego, rzeszowskiego, przemyskiego, radomskiego, małopolskiego. Naszą diecezję reprezentowali pszczelarze i rolnicy m.in. z Łącka, Żegociny, Podegrodzia, Wierzchosławic. Ponadto podczas uroczystości senatorowie RP: Helena Hatka, prof. Stanisław Hodorowicz i prof. Kazimierz Wiatr przekazali bp Białogłowskiemu uchwałę Senatu RP, w której oddają hołd bł. Karolinie za jej piękne życie i wierność takim wartościom, jak wolność człowieka i godność kobiety.

  Dziś, 18 listopada, przypada liturgiczne wspomnienie bł. Karoliny, która przed 98 laty poniosła śmierć męczeńską.

  «« | « | 1 | » | »»

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół