• facebook
 • Newsletter
 • rss
 • Nagrodzone szopki

  Joanna Sadowska

  dodane 10.01.2013 10:00

  Znamy laureatów konkursu na najpiękniejszą szopkę parafialną.

  Jeszcze raz dziękujemy za nadesłane zdjęcia szopek. 7 stycznia komisja, po  podliczeniu głosów internatów oraz oceniając innowacyjność i estetykę fotografii I miejsce przyznała s. Albinie Kłusek z Tarnowa, II - Annie Brożek ze Starej Jastrząbki, III - ks. Janowi Orlof z Łoniowej. Przyznano też wyróżnienia, które otrzymują: Natalia Kluzek z Tarnowa, ks. Marek Łopatka z Zabrnia i Przemysław Saładyga z Żabna. Nagrody zostaną wysłane pocztą.

  Tegoroczna szopka ukazuje kilka scen z życia naszej parafii i dzielnicy – mówi laureatka I miejsca - s. Albina Kłusek, która wraz z parafianami przygotowała szopkę w tarnowskiej parafii pw. św. Krzyża i Matki Bożej Nieustającej Pomocy.

  Szopka w parafii pw. św. Krzyża i MB Nieustającej Pomocy w Tarnowie   I miejsce
  Szopka w parafii pw. św. Krzyża i MB Nieustającej Pomocy w Tarnowie
  s. Albina Kłusek
  – Dziecina, leży w szopce betlejemskiej, sprzed 2000 lat. Wokół Niej toczy się życie XXI wieku. Często zastanawiamy się:, „Co by było, gdyby pan Jezus narodził się dzisiaj?” – dodaje. Patrząc na tę szopkę można to sobie wyobrazić. Na ścianach bocznych wiszą banery. Jeden z nich ukazuje rozgwieżdżone niebo nad Betlejem, drugi parafię z lotu ptaka. Tuż obok znajduje się symbol Tarnowa; gwiazda z półksiężycem. W samej szopce centralne miejsce obok Bożej Dzieciny zajmuje wieża kościelna, wokół której idzie procesja ludzi, zmierzających na spotkanie z Panem Jezusem. Wyżej z nieba zstępują aniołowie, a poniżej znajduje się szkoła podstawowa z salą gimnastyczną oraz dzieci zmierzające na swoje zajęcia.

  - W naszej parafii  ważne miejsce zajmuje również boisko sportowe klubu „Iskra”, które również znalazło się w naszej szopce. Piłkarze na boisku grają, a na trybunach siedzą wszystkie osoby odpowiedzialne za rozwój sportu w dzielnicy.

  Ważnym elementem jest procesja, która kroczy wokół gwiazdy nawiązującej do miejsca urodzenia Pana Jezusa w Betlejem. Na czele, za krzyżem kroczą: ksiądz proboszcz, księża wikariusze, siostry zakonne, Liturgiczna Służba Ołtarza, Dziewczęca Służba Maryjna i chórek działający w parafii – dodaje s. Albina.

  Innymi ruchomymi elementami są: drwale ścinający drzewo, kręcący się młyn-wiatrak oraz kaskada wody spływająca do pojemnika, gdzie pływają żywe rybki- symbolizująca stawy krzyskie.

  Atrakcją dla dzieci jest możliwość adorowania Pana Jezusa wraz z aniołami i świętymi. W każdą niedzielę i święto, a niejednokrotnie i w dzień powszedni, dzieci przebierają się za aniołki i w szopce przyglądają się Bożej Dziecinie. W parafii czczeni są również bł. Edmund Bojanowski, założyciel sióstr służebniczek pracujących w parafii oraz bł. Aniela Salawa - patronka Franciszkańskiego Zakonu Świeckich - oni również znajdują miejsce w szopce. – Wykonawcami szopki są parafianie, którzy chętnie udzielają swej pomocy przy wszystkich okolicznościowych dekoracjach w kościele – podkreśla s. Albina.

  Zdjęcia wszystkich szopek na stronie http://tarnow.gosc.pl/gal/pokaz/1386188.Szopki-tarnowskie

   

   

  Stara Jastrząbka   II miejsce
  Stara Jastrząbka
  Anna Brożek

  Łoniowa   III miejsce
  Łoniowa
  ks. Jan Orlof

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

  Zabrnie   Szopka wyróżniona
  Zabrnie
  ks. Marek Łopatka
  Tarnów Mościce   Szopka wyróżniona
  Tarnów Mościce
  Natalia Kluzek
  Żabno   Szopka wyróżniona
  Żabno
  Przemysław Saładyga

   

  «« | « | 1 | » | »»

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół