• facebook
 • Newsletter
 • rss
 • Honory dla kościoła

  Ks. Zbigniew Wielgosz

  dodane 20.04.2013 17:25

  Tytuł bazyliki mniejszej to wielkie wyróżnienie dla świątyni i wspólnoty wiernych.

  Uroczystość ogłoszenia kościoła pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej bazyliką mniejszą rozpoczęła się na krótko przed godz. 11. Z Centrum duszpasterskiego wyruszyła najpierw procesja do kościoła, w której szli m.in.: ministranci, lektorzy, Dziewczęca Służba Maryjna, skauci, kilkadziesiąt pocztów sztandarowych reprezentujących wszystkie instytucje miasta, szkoły, stowarzyszenia, a także Ochotnicze Straże Pożarne z całego regionu.

  Mszy św. koncelebrowanej przez ponad 100 księży z całej diecezji, z udziałem biskupa tarnowskiego Andrzeja Jeża, biskupa pomocniczego Wiesława Lechowicza, biskupa seniora Władysława Bobowskiego, przewodniczył nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore.

  Po rozpoczęciu Eucharystii i powitaniu wszystkich zebranych przez bp. Jeża, kanclerz Kurii Diecezjalnej w Tarnowie ks. prał. Adam Nita odczytał dekret watykańskiej Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, która na mocy uprawnień nadanych jej jeszcze przez Benedykta XVI, ozdobiła kościół pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Grybowie tytułem bazyliki mniejszej z wszystkimi przywilejami i zadaniami wskazanymi przez odpowiednie przepisy kościelne odnośnie bazylik mniejszych. Odczytanie dekretu zostało przyjęte gromkimi brawami. Abp Migliore przekazał następnie papieski dokument ks. Ryszardowi Sorocie, kustoszowi grybowskiej bazyliki.

  – Bazylika mniejsza to tytuł honorowy, mówiący przede wszystkim o bogactwie pobożności miejscowej wspólnoty parafialnej, o jej umiłowaniu liturgii i czci wobec Pana Jezusa. Bazylika to również zadanie budowania pogłębionej jedności z ojcem św., oddziaływania na wiernych, bycia wzorem umiłowania liturgii, słowa Bożego i Eucharystii – powiedział w homilii abp Migliore, który pogratulował grybowianom pięknej świątyni, wyraził też radość z obecności wielu rodziców z dziećmi. – Wiem, że do dzisiejszej uroczystości przygotowywaliście się długo, a obecność rodziców i dzieci daje nadzieję, że będziecie wypełniać zadania spoczywające na tej wspólnocie parafialnej – podkreślił kaznodzieja.

  Podczas Mszy św. śpiewały połączone chóry z Grybowa i Siołkowej. W czasie procesji do i z kościoła grała miejscowa orkiestra dęta. Po Eucharystii abp Migilore poświęcił dwie tablice oraz symbole papieskie upamiętniające dzisiejszą uroczystość, które zostały umieszczone na frontowej ścianie świątyni. Atrakcją dla przybyłych gości było nowo otwarte muzeum parafialne, które gromadzi bogate zbiory obrazujące dzieje parafii i regionu.

  «« | « | 1 | » | »»

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół