• facebook
 • Newsletter
 • rss
 • Mobilność zawodowa

  Joanna Sadowska

  dodane 10.05.2013 11:00

  Od 7 do 10 maja w trzech miastach Małopolski – Krakowie, Nowym Sączu i Tarnowie odbywały się Europejskie Dni Pracy.

  Złożyły się na nie seminaria dla osób zamierzających wyjechać za granicę, spotkania informacyjne dla pracodawców, targi pracy, spotkania z doradcami EURES z Polski i zagranicy. Celem Europejskich Dni Pracy, oprócz upowszechniania ofert pracy, doradztwa zawodowego, praktycznych porad, jest promowanie mobilności zawodowej w Europie. Odkąd Polska wstąpiła do Unii Europejskiej, proces mobilności jest znacznie ułatwiony, poprzez otwarcie granic i rynków pracy – mówi Katarzyna Niklewicz z WUP w Krakowie.

  Podejmowanie pracy w innych krajach wspiera EURES, czyli Europejskie Służby Zatrudnienia. EURES tworzone jest przez służby zatrudnienia krajów Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG tworzą państwa UE oraz Norwegia, Islandia, Liechtenstein i Szwajcaria). Celem tej sieci jest umożliwienie poszukiwania pracy za granicą, a także ułatwianie swobodnego przepływu informacji o możliwościach zatrudnienia i warunkach życia w krajach EOG. Jest to udogodnienie zarówno dla pracodawców, jak i pracowników. Ci pierwsi w sytuacji braku możliwości znalezienia kandydatów o wymaganych kwalifikacjach i specyficznych umiejętnościa   Spotkanie „Praca w Europie – o czym warto wiedzieć?”
  Joanna Sadowska /GN
  ch na lokalnym rynku pracy, mogą przeprowadzić kampanię rekrutacyjną na całym obszarze EOG lub w wybranych krajach. Pracownicy natomiast mogą skorzystać z ofert pracy z całego obszaru EOG.

  Europejskie Dni Pracy organizowane są w wielu miastach Europy z inicjatywy Komisji Europejskiej. Ich ideą przewodnią jest przedstawianie korzyści płynących z mobilności zawodowej i geograficznej. Umożliwiają także wymianę informacji pomiędzy pracodawcami, instytucjami rynku pracy i osobami poszukującymi ofert pracy, staży oraz wolontariatu w Europie.

  W Małopolsce Europejskie Dni Pracy organizowane są już po raz czwarty w ramach sieci EURES przez Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie oraz jego Zespoły Zamiejscowe w Nowym Sączu i Tarnowie. Współorganizatorami wydarzenia są powiatowe urzędy pracy oraz Małopolskie Partnerstwo na rzecz Kształcenia Ustawicznego.

   

  «« | « | 1 | » | »»

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół