• facebook
 • Newsletter
 • rss
 • Wędrówki AK i PTTK

  Joanna Sadowska

  dodane 10.08.2013 07:02

  Tydzień temu szli na Bryjarkę, w niedzielę idą do Leśnicy.

  Od 30 czerwca co tydzień szczawnicki oddział Akcji Katolickiej wraz z miejscowym oddziałem PTTK organizują wycieczki w mniej lub bardziej znane miejsca w Pieninach i Beskidzie Sądeckim. To druga edycja wspólnych wypraw pod nazwą „Wytrwale wzwyż”. Podczas każdej wycieczki przewidziana jest Msza św., każda wyprawa ma też swoje przesłanie i intencję. A z racji 120-lecia Oddziałów Pienińskich PTTK odbywają się również pięciominutowe prelekcje, pokazujące w skrócie historię Szczawnicy i PTTK oraz ludzi, którzy tę historię tworzyli.

  Zorganizowano już kilka wycieczek, m.in. na Wysoką, Przehybę, Litmanową, Zamkową Górę, Bryjarkę. – Byliśmy też na Turbaczu, gdzie przeżyliśmy wyjątkową Mszę św. – mówią uczestnicy wypraw. Odprawiana jest ona w kaplicy papieskiej położonej na żółtym szlaku. W każdy weekend na wspólnej modlitwie spotykają się tam ratownicy GOPR, myśliwi, harcerze, grupy. Do końca września Msza św. odprawiana jest tam w każdą sobotę o 18.00 oraz w niedzielę o 8.00, 11.00 i 16.00. Mszy św. przewodniczy ks. Kazimierz Krakowczyk, opiekujący się kaplicą Matki Boskiej Królowej Gorców. Najbardziej uroczysty charakter ma tam modlitwa w drugą niedzielę sierpnia. "Początkowo wiązała się z rocznicą wybuchu powstania warszawskiego, a od 1982 r. jest to Święto Ludzi Gór, obchodzone pod patronatem Związku Podhalan. Przez wiele lat w uroczystościach uczestniczył i głosił kazania ks. Józef Tischner" – czytamy na stronie internetowej schroniska na Turbaczu.

  W planach są jeszcze cztery wyprawy. Najbliższa – 11 sierpnia do Leśnicy. Zbiórka o 10.00 przy dolnej stacji kolejki na Palenicę. Wyjazd kolejką (bilet we własnym zakresie). Przejście przez przełęcz Lesnickie Sedlo, Haligowskie Skały do Leśnicy, Msza św. w Leśnicy 17.00.

  Wędrówki są bezpłatne, oprócz biletów wstępu, a uczestnicy są ubezpieczeni.

  «« | « | 1 | » | »»

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół