Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Tu było getto przejdź do galerii

W Tarnowie uczczono 70. rocznicę likwidacji getta.

Kilkaset młodych osób z tarnowskich szkół średnich oraz grupa młodych z Izraela utworzyła „krąg pamięci” wokół dawnej granicy getta. To część projektu „Tu było getto”, realizowanego przez miejskie szkoły i instytucje. 26 września odbyło się też spotkanie przy tarnowskiej Bimie, gdzie Henryk Słomka - Narożański, zastępca prezydenta  Tarnowa przypomniał tragiczną historię Żydów mieszkających w mieście. Była też modlitwa rabina i bpa Wiesława Lechowicza.

W ramach projektu we wrześniu na ścianach tarnowskiego ratusza odbyła się projekcja wideo „Żydowski Tarnów", ponadto w szkole im. T. Czackiego Tomasz Piasecki czytał fragmenty zeznań Izaaka Izraela, świadka eksterminacji narodu żydowskiego w latach 1942-1943.

W 1942 r. Niemcy zgromadzili w Tarnowie ok. 40 000 Żydów. Blisko połowa pochodziła spoza Tarnowa. Między 11 a 18 czerwca dokonali pierwszej akcji likwidacyjnej, w czasie której zamordowali ok. 20 000 ludzi, czytamy w materiałach przygotowanych przez Muzeum Okręgowe w Tarnowie, współorganizatora projektu. Pozostali zostali zamknięci w getcie, utworzonym na północ od ul. Lwowskiej. Do lata 1943 r. w getcie pozostało żywych ok. 8000 osób. Wczesnym rankiem 2 września 1943 r. zgoniono ich na Plac Magdeburski (dziś ul. Goslara). Amon Goeth, komendant obozu w Płaszowie oznajmił, że zostaną przewiezieni do obozu pracy. Większość z nich wysłano jednak do obozu zagłady w Bełżcu, część do obozów pracy w Szebniach koło Jasła oraz Płaszowie. Na miejscu Niemcy zastrzelili czterdzieścioro dzieci. Później przeszukali teren getta i zamordowali kilkaset ukrywających się osób.Na koniec rozstrzelali żydowskich urzędników, z polecenia Niemców sprawujących dotąd władzę w getcie. Do uporządkowania getta Niemcy pozostawili 300 Żydów. Oni również zostali zamordowani.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy