• facebook
 • Newsletter
 • rss
 • Grand Prix dla "Puellae Orantes"

  Joanna Sadowska

  dodane 08.10.2013 12:11

  Tarnowski Dziewczęcy Chór Katedralny "Puellae Orantes" odniósł spektakularny sukces na Międzynarodowym Konkursie Chóralnym w Rimini.

  Chór wygrał dwie kategorie, osiągając 97,6 i 98 pkt. na 100 możliwych oraz główną nagrodę konkursu - Grand Prix, a ks. Władysław Pachota otrzymał nagrodę najlepszego dyrygenta. Jako laureat Grand Prix tarnowski zespół został nagrodzony medalem Prezydenta Republiki Włoch oraz nagrodą pieniężną w wysokości 5000 Euro. Ponadto chór "Puellae Orantes" otrzymał nagrody dodatkowe od Ambasady Polskiej i Ambasady Serbskiej.

  To jeden z trzech największych i najbardziej prestiżowych konkursów we Włoszech. W tym roku wzięło w nim udział 31 zespołów z 15 krajów, w tym cztery chóry z Polski.

  Dziewczęta zachwyciły międzynarodowe jury i włoską publiczność. Przewodniczący Jury – kompozytor, Anatoly Kiselev przekazał chórowi swoje utwory, wyrażając nadzieję, że zostaną one wykonane przez tak wspaniały zespół. – Wielokrotnie pytano nas o to, jak pracujemy z chórem, że śpiewa on tak krystalicznie i właściwie nie przeszkadza mu np. gorsza akustyka w pomieszczeniu. To zasługa pani Aleksandry, która odpowiedzialna jest za kształcenie wokalne dziewcząt – dodaje założyciel i dyrygent chóru.

  Chór otrzymał propozycję udziału w międzynarodowym festiwalu na Krymie i we Florencji, a także został zaproszony do wystąpienia z koncertami we Włoszech. Więcej na temat konkursu można przeczytać na stronie http://www.riminichoral.it/.

  Po konkursie w Rimini chór wyjechał do Rzymu, gdzie wystąpił z koncertem w Bazylice Świętych Kosmy i Damiana, modlił się przy ołtarzu bł. Jana Pawła II oraz wziął udział w audiencji generalnej na Placu św. Piotra. Dziewczęta wykonały kilka utworów przed audiencją oraz pozdrowiły śpiewem papieża po przemówieniu skierowanym do Polaków.

  Projekt został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Mecenasem Chóru jest Tauron Polska Energia.

  Dziewczęcy Chór Katedralny "Puellae Orantes" istnieje od 1985 roku. Założycielem i dyrygentem chóru jest ks. Władysław Pachota, za kształcenie wokalne odpowiada Aleksandra Topor, wykonująca również sopranowe partie solowe. Do chóru należą dziewczęta w wieku 10-19 lat z Tarnowa i okolic. Do tej pory chór wydał 8 płyt CD, z których trzy były nominowane do nagrody polskiego rynku fonograficznego FRYDERYK, a jedna z nich otrzymała statuetkę FRYDERYKA.

  Repertuar wykonany podczas konkursu będzie można usłyszeć w Tarnowie, 19 października o 18.00 w Tarnowskim Teatrze. Wstęp wolny. Bezpłatne zaproszenia do odbioru w kasie. "Gość Niedzielny" patronuje temu muzycznemu wydarzeniu.

   

  Konferencja prasowa chóru z udziałem ks. Władysława Pachoty i Aleksandry Topor
  Gość Tarnowski

  «« | « | 1 | » | »»

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół