• facebook
 • Newsletter
 • rss
 • Kościół, mój dom

  Grzegorz Brożek

  dodane 04.11.2013 18:00

  Sto lat ma świątynia parafialna w Zdrochcu. Jubileuszowym obchodom przewodniczył bp Andrzej Jeż.

  Kościół został wybudowany w latach od 1912 do 1913 wg projektu Adolfa Stapfa. Poświęcony 8 maja 1913 roku. Został uszkodzony w czasie działań wojennych w latach 1914-1915. Odbudowana świątynia została do 1926 roku. Kościół parafialny w Zdrochcu jest świątynią neogotycką, murowaną z cegły. Jednonawową z transeptem i równej szerokości prezbiterium zamkniętym trójbocznie. Wnętrze nakryte sklepieniami krzyżowo-żebrowymi. - Staramy się w naszej małej wspólnocie, każdy na ile może, dbać o tę naszą świątynię, stulatkę, która jest naszym domem - mówi ks. Stanisław Biskup, proboszcz parafii.

  Główne uroczystości jubileuszowe odbyły się w Zdrochcu pod koniec października. Przewodniczył im bp Andrzej Jeż. - Dzisiejsza uroczystość 100-lecia waszej parafialnej świątyni wybiega poza wymiary historycznego wspomnienia. Świątynia ta, rozumiana w perspektywie Bożej, jest domem Ojca Niebieskiego. Tutaj spotykamy się przede wszystkim z miłosierdziem Boga - mówił hierarcha w homilii.

  - Warto postawić sobie to pytanie: czy traktujemy Pana Boga naprawdę poważnie? Czy traktujemy Go jako Kogoś rzeczywistego, prawdziwie obecnego w naszym życiu? Pełne czci i powagi wobec Boga było podejście tych, którzy wznosili tę świątynię. Pragnęli bowiem mieć pośród swoich domostw miejsce, gdzie drogi ludzkie schodzą się z drogami Bożymi, a nasze codzienne sprawy zostają włączone w nieskończoną listę trosk naszego Ojca w niebie. Dzisiaj, po 100 latach od wybudowania waszego parafialnego kościoła, dziękujemy Bogu za ich wiarę i włożony trud. Sam Bóg stał się już dla nich najwyższą nagrodą. Zaś całą waszą wspólnotę, ten żywy Kościół Chrystusowy, polecam Bożej Opatrzności – dodał bp Andrzej Jeż.

  W uroczystości wzięli udział m.in. dwaj poprzedni proboszczowie zdrocheccy, ks. Józef Buźniak i ks. Emil Matysik.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół