Nowy numer 17/2024 Archiwum

Panie, naucz nas modlić się

Z Jezusem w drodze do Jerozolimy.

I rzeczywiście Zachariasz pozostaje niemy aż do radosnych narodzin jego pierworodnego syna, któremu tak żona Elżbieta jak i Zachariasz nadają imię Jan – Jan Chrzciciel.

Św. Łukasz zapisze, iż gdy wszyscy pytali Zachariasza jakie imię pragnie nadać swojemu synowi, ten zażądał tabliczki i napisał: „Jan będzie mu na imię” (Łk 1,63) i zaraz dodaje Ewangelista: „A natychmiast otworzyły się jego usta, język się rozwiązał i mówił wielbiąc Boga” (Łk 1,64). A zatem pierwsze słowa Zachariasza, gdy odzyskał mowę, to słowa modlitwy.

Można powiedzieć, iż Zachariasz w tajemnicy swojego milczenia, w tajemnicy ciszy odkrywa, co jest najważniejsze, co najważniejszego może powiedzieć – modlić się – wielbić Boga.

W ten sposób można spojrzeć także i na historię Maryi, która w tajemnicy zwiastowania, będąc zadziwioną niezwykłym przesłaniem anielskim, rozpoczyna niezwykłą medytację. Zastanawia się – medytuje, co znaczy orędzie które jej przekazuje anioł (Łk 1,29). Również gdy później Maryja przybywa do swojej krewnej Elżbiety – ta pełna radości i szczęścia z przybycia Bożej Matki wita ją – błogosławi, cieszy się z przybycia wybranki Najwyższego. Odpowiedzią zaś Maryi na jej słowa jest modlitwa uwielbienia: „Wielbi dusza moja Pana i raduje się duch mój w Bogu, zbawicielu moim” (Łk 1,46). Również i kolejne wersety Ewangelii według św. Łukasza pokazują Maryję, uczniów Jezusa nade zaś wszystko samego Mistrza z Nazaretu modlących się.

« 1 2 3 4 5 »
DO POBRANIA: |
oceń artykuł Pobieranie..
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Pytanie

Kto w starożytności mógł uczestniczyć w całej Mszy św.?

Odpowiedzi z podaniem tradycyjnego adresu pocztowego prosimy przesyłać e-mailem na adres: studium@gosc.pl lub pocztą tradycyjną:

"Gość Niedzielny" Plac Katedralny 1
33-100 Tarnów

Administratorem danych osobowych jest Instytut Gość Media (Organizator). Dane osobowe są przetwarzane na podstawie Pani/Pana zgody, w celu przeprowadzenia konkursu, przez okres do zakończenia całego postępowania konkursowego. Dane osobowe mogą być udostępniane uprawnionym organom. Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu, wniesienia skargi do organu nadzorczego. W każdym momencie zgody na przetwarzanie danych w celu przeprowadzenia konkursu jak i opublikowanie wyników mogą zostać wycofane przez kontakt na adres e-mail: sekretariat@igomedia.pl.

Odpowiedzi

Konkurs

Zgłoszenie

 "Gość Niedzielny"
Ul. Katedralna 1
33-100 Tarnów

lub na adres
studium@gosc.pl