• facebook
 • Newsletter
 • rss
 • Diamentowa służba

  Grzegorz Brożek

  dodane 06.12.2013 10:47

  Od 60 lat w tarnowskim Wyższym Seminarium Duchownym pracują siostry ze Zgromadzenia Sióstr Świętego Józefa. 5 grudnia obchodziły jubileusz swojej posługi w sercu diecezji, jak nazywane jest seminarium duchowne.

  - W ciągu tych 60 lat posługę pełniło w budynku w Tarnowie, ale także w domu seminaryjnym w Błoni i zakopiańskiej „Willi pod Krzyżem” 93 siostry józefitki. 22 z nich już nie żyją, odeszły po wieczną nagrodę – mówi ks. dr Jacek Nowak, rektor WSD w Tarnowie. Obecnie w seminarium pracuje siedem sióstr. – Trzy zajmują się seminaryjną kuchnią, jedna pracuje w kancelarii, jedna w sekretariacie. Jesteśmy też w bibliotece seminaryjnej i zajmujemy się pracą intendentki, czyli zaopatrzeniem – tłumaczy s. Margarita, przełożona wspólnoty józefitek w WSD.

  Msza św. z okazji diamentowego jubileuszu odbyła się 5 grudnia w seminaryjnej kaplicy. Uczestniczyło w niej kilkadziesiąt zakonnic, które kiedyś pracowały w WSD. Eucharystii przewodniczył bp Andrzej Jeż, a koncelebrowało z nim kilkudziesięciu profesorów i kapłanów.

  - 60 ostatnich lat historii naszego Seminarium Duchownego, to czas ustawicznego budowania razem ze wspólnotą sióstr józefitek ewangelicznego domu na skale. Od 1953 roku tak wiele zmieniło się na świecie i w Polsce. Runęły systemy totalitarne, upadły płytkie i zwodnicze ideologie, gdyż żadna z nich nie posiadała mocnego fundamentu, tzn. fundamentu prawdy i miłości – przypomniał w homilii pasterz Kościoła tarnowskiego. Podkreślił, że w osobie św. Józefa Bóg dał nam wszystkim konkretny i inspirujący przykład budowania życia na skale, która jest Jezus.

  Eucharystii przewodniczył bp Andrzej Jeż. Koncelenrował ją również bp Wiesław Lechowicz.   Eucharystii przewodniczył bp Andrzej Jeż. Koncelenrował ją również bp Wiesław Lechowicz. Grzegorz Brożek /GN

  - Wyrażamy dzisiaj siostrom józefitkom naszą głęboką wdzięczność za 60 lat posługi w „Sercu diecezji” oraz za pracę na tylu innych płaszczyznach życia tarnowskiego Kościoła: katechetycznej, misyjnej, charytatywnej, ochrony życia. Z wdzięcznością przywołujemy lata1954 -1963, kiedy to Siostry troszczyły się także o Niższe Seminarium Duchowne, aż do jego rozwiązania przez władze komunistyczne. W późniejszych latach, od1971 do 1992, Siostry Józefitki pracowały w zakopiańskiej „Willi pod Krzyżem”, która służy alumnom i kapłanom przybywającym tam na wypoczynek lub rekolekcje. Drogie Siostry! Każde z tych miejsc było swoistym budowaniem domu na skale – budowaniem z Bogiem i na Jego chwałę; budowaniem w służbie drugiemu człowiekowi, w duchu oddania wspólnocie Kościoła i tej jego szczególnej cząstce, jaką jest tarnowskie Seminarium Duchowne. Bóg zapłać Wam za ten trud i każdy gest uczynnej miłości – dziękował siostrom bp Andrzej Jeż.

   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół