Nowy numer 17/2024 Archiwum

Matka i bracia w misji Jezusa Chrystusa

Kto jest prawdziwym krewnym Mistrza z Nazaretu?

Św. Łukasz jednak korzystając z tekstu zapisanego przez św. Markowego, dokonuje zmian – opuszcza pewne fragmenty, które są obecne w przekazie Ewangelii wg św. Marka. Dlaczego?

Autor trzeciej Ewangelii relacjonując historię przybycia Matki Jezusa i Jego braci do Jezusa bazując na tekście Ewangelii wg św. Marka (Mk 3,21-35), dokonał pewnych opuszczeń. Opuścił przede wszystkim motyw przybycia Matki Jezusa i Jego braci (Mk 3,20-21). Uczynił tak, gdyż nie chciał pisać o negatywnych opiniach o Mistrzu z Nazaretu. Jest rzeczą znamienną, że św. Łukasz generalnie opuszcza tak z historii Jezusa, ale i w Dziejach Apostolskich, wszystkie fragmenty, które mogłyby być negatywnym świadectwem misji Mistrza z Nazaretu czy też misji Jego Apostołów. Łukasz pokazuje, iż trzeba mówić, trzeba pisać o „wydarzeniu Jezusa” pozytywnie. Warto pisać tylko to, co służy zbudowaniu. Łukasz niejako milczy o niepowodzeniach, o trudnościach w misji rozchodzenia się Dobrej Nowiny. To cecha całego dzieła Łukaszowego – pozytywne patrzenie na przedstawianych bohaterów.

Dla św. Łukasza bazą jest – podobnie jak dla św. Mateusza – Ewangelia wg św. Marka. Rzecz jasna św. Łukasz korzysta także z tekstów które krążyły po terenach Palestyny, jak również z przekazów do których sam dotarł, które sam zbadał, które sam odszukał. Przejmując je, autor trzeciej Ewangelii dokonuje przepracowania ich w duchu swoich teologicznych zamierzeń. Tak też było z historią przybycia do Jezusa Jego Matki i braci, którą św. Łukasz czerpie z przekazu Ewangelii według św. Marka i przepracowuje w duchu swoich założeń teologicznych.

Św. Marek zapisze, iż Matka Jezusa i Jego bracia przybyli, gdyż dowiedzieli się, iż Jezus odszedł od zmysłów. Łukasz pominą tę informację. Pominął także oszczerstwa znawców Prawa, wedle których Jezus mocą złego ducha – mocą Belzebuba, wyrzuca złe duchy (Mk 3,22-30). Ewangelista umieścił jedynie informację o przybyciu Matki i braci Jezusa oraz o trudności dotarcia do Jezusa z powodu tłumu (por. Mk 3,31-32; Łk 8,19-20).

W wersji Łukasza nie ma także mowy o tym, iż Jezus przebywa w domu wypełnionym słuchaczami (Mk 3,20.34). Można odnieść wrażenie, iż w przekazie św. Łukasza scena opisująca przybycie Matki i Jego braci następuje po promulgacji przypowieści o ziarnie oraz po jej wyjaśnieniu i odniesieniu do życia. Łukasz komponuje krótką scenę, której celem jest podkreślenie na czym polega prawdziwe pokrewieństwo z Jezusem (Łk 8,21). Św. Łukasz poprzez przekazanie tej historii podkreśla konieczność słuchania słowa Bożego.

Struktura tego opowiadania w Ewangelii wg św. Łukasza jest bardzo prosta. Składa się z trzech krótkich zdań, stanowiących trzy oddzielne elementy całego opisu. Najpierw zostaje podana informacja, iż przybyła Matka i bracia Jezusa (Łk 8,19), Jezus zostaje powiadomiony o ich przybyciu (Łk 8,20) po czym zostaje podana odpowiedź Jezusa zawierająca ważne pouczenie o charakterze dydaktycznym i moralnym (Łk 8,21).

« 1 2 3 4 5 »
DO POBRANIA: |
oceń artykuł Pobieranie..
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Pytanie

Kto w starożytności mógł uczestniczyć w całej Mszy św.?

Odpowiedzi z podaniem tradycyjnego adresu pocztowego prosimy przesyłać e-mailem na adres: studium@gosc.pl lub pocztą tradycyjną:

"Gość Niedzielny" Plac Katedralny 1
33-100 Tarnów

Administratorem danych osobowych jest Instytut Gość Media (Organizator). Dane osobowe są przetwarzane na podstawie Pani/Pana zgody, w celu przeprowadzenia konkursu, przez okres do zakończenia całego postępowania konkursowego. Dane osobowe mogą być udostępniane uprawnionym organom. Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu, wniesienia skargi do organu nadzorczego. W każdym momencie zgody na przetwarzanie danych w celu przeprowadzenia konkursu jak i opublikowanie wyników mogą zostać wycofane przez kontakt na adres e-mail: sekretariat@igomedia.pl.

Odpowiedzi

Konkurs

Zgłoszenie

 "Gość Niedzielny"
Ul. Katedralna 1
33-100 Tarnów

lub na adres
studium@gosc.pl