Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Współpracownicy apostoła narodów

Kim byli towarzysze pracy apostolskiej Pawła?

Już ten epizod może nas przekonać, że Barnaba całe serce oddał Kościołowi.

Taki rzeczywiście był. Na innym miejscu Dz czytamy, że był „człowiekiem dobrym, pełnym Ducha Świętego i wiary” (11,24). Najważniejsze jednak jest to, czego dokonał pomagając Apostołowi Pawłowi po jego nawróceniu i w początkach ewangelizacji. Mianowicie Paweł, który spotkał Chrystusa Zmartwychwstałego pod Damaszkiem, dopiero co nawrócony, traktowany był początkowo przez chrześcijan z dużą rezerwą. Chociaż po nawróceniu od razu zaczął głosić w synagogach Damaszku, że Jezus jest Synem Bożym, to chrześcijanie mówili o nim: „Czy to nie ten sam, który w Jerozolimie prześladował wyznawców tego imienia i po to tu przybył, aby ich uwięzić i zaprowadzić do arcykapłana?” (Dz 9,21). Gdy do tego Żydzi postanowili Pawła zabić musiał uciekać z miasta spuszczony nocą w koszu na sznurze (Dz 9,25). Paweł udaje się do Jerozolimy, ale tam sytuacja jest bardzo podobna: „próbował przyłączyć się do uczniów, lecz wszyscy bali się go, nie wierząc, że jest uczniem” (Dz 9,26). Właśnie wtedy przyszedł Pawłowi z pomocą Barnaba. „Dopiero Barnaba przygarnął go i zaprowadził do Apostołów, i opowiedział im, jak w drodze [Szaweł] ujrzał Pana” (Dz 9,27).

A więc dzięki rekomendacji Barnaby Paweł zdobył sobie zaufanie u chrześcijan w Jerozolimie.

Taka była pierwsza przysługa, którą Barnaba wyświadczył Pawłowi. Po tych wydarzeniach w Jerozolimie Paweł wyjechał w swoje rodzinne strony, do Tarsu. I nie wiemy jak potoczyłoby się jego życie gdyby nie kolejna interwencja Barnaby. Mianowicie, Paweł spędził w Tarsie aż siedem lat i z pewnością byłby tam jeszcze dłużej, gdyby nie Barnaba. Właśnie Barnaba, który pracował w Antiochii i potrzebował pomocy w szybko rozwijającej się wspólnocie, sprowadził Pawła do siebie. Można powiedzieć, że był to taki moment, w którym obydwaj siebie potrzebowali. Paweł Barnaby, a Barnaba Pawła. W swoich rodzinnych stronach Paweł nie odnosił żadnych sukcesów w ewangelizacji, a Barnaba nie radził sobie w Antiochii. Dopiero połączenie ich wysiłków przyniosło owoce.

« 3 4 5 6 7 »
DO POBRANIA: |
oceń artykuł Pobieranie..
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Pytanie

Kto w starożytności mógł uczestniczyć w całej Mszy św.?

Odpowiedzi z podaniem tradycyjnego adresu pocztowego prosimy przesyłać e-mailem na adres: studium@gosc.pl lub pocztą tradycyjną:

"Gość Niedzielny" Plac Katedralny 1
33-100 Tarnów

Administratorem danych osobowych jest Instytut Gość Media (Organizator). Dane osobowe są przetwarzane na podstawie Pani/Pana zgody, w celu przeprowadzenia konkursu, przez okres do zakończenia całego postępowania konkursowego. Dane osobowe mogą być udostępniane uprawnionym organom. Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu, wniesienia skargi do organu nadzorczego. W każdym momencie zgody na przetwarzanie danych w celu przeprowadzenia konkursu jak i opublikowanie wyników mogą zostać wycofane przez kontakt na adres e-mail: sekretariat@igomedia.pl.

Odpowiedzi

Konkurs

Zgłoszenie

 "Gość Niedzielny"
Ul. Katedralna 1
33-100 Tarnów

lub na adres
studium@gosc.pl