Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Druga podróż misyna św. Pawła

Czyli o tym, kto jest obok Żydów adresatem Ewangelii o Jezusie Chrystusie.

Po mowie na Areopagu Paweł opuszcza Ateny.

Paweł wyjeżdża z Aten i ponownie przebywa Morze Egejskie. Zatrzymuje się w Koryncie, gdzie poznaje żydowskie małżeństwo Pryscyllę i Akwilę. Nauczając i pracując przy wyrobie namiotów pozostaje w Koryncie ponad półtora roku. Gdy jednak został przed nowym prokonsulem prowincji Galionem, bratem Seneki, oskarżony przez Żydów o kult niezgodny z żydowskim Prawem, wyjeżdża i idąc przez Efez oraz zatrzymując się w Jerozolimie dociera do Antiochii. Tak kończy się druga wyprawa misyjna Pawła, która obfitowała w ważne wydarzenia, takie które trwale zmieniły Pawła i jego posługę. W czasie tej podróży Ewangelia przekroczyła granicę Azji, a Dobra Nowina dotarła do Europy. Trzeba też zaznaczyć, że wtedy też między innymi powstały gminy w miastach tak ważnych dla Pawła i pierwotnego Kościoła: w Filippi, Koryncie i Efezie.

Czas naszej audycji niestety dobiega końca, choć moglibyśmy jeszcze wiele powiedzieć na temat tak ważnego etapu w życiu pierwotnego Kościoła.

Oczywiście tylko zasygnalizowaliśmy tu niektóre wątki. Zachęcam przede wszystkim słuchaczy do osobistej lektury, rozważania 16, 17 i 18 rozdziału Dz, aby ten temat sobie przybliżyć, a w naszym następnym spotkaniu powrócimy jeszcze do tematu spotkania Ewangelii ze świtem pogańskim, szczególnie pochylając się nad treścią Pawłowej mowy na Areopagu w Atenach.

« 4 5 6 7 8 »
DO POBRANIA: |
oceń artykuł Pobieranie..
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Pytanie

Kto w starożytności mógł uczestniczyć w całej Mszy św.?

Odpowiedzi z podaniem tradycyjnego adresu pocztowego prosimy przesyłać e-mailem na adres: studium@gosc.pl lub pocztą tradycyjną:

"Gość Niedzielny" Plac Katedralny 1
33-100 Tarnów

Administratorem danych osobowych jest Instytut Gość Media (Organizator). Dane osobowe są przetwarzane na podstawie Pani/Pana zgody, w celu przeprowadzenia konkursu, przez okres do zakończenia całego postępowania konkursowego. Dane osobowe mogą być udostępniane uprawnionym organom. Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu, wniesienia skargi do organu nadzorczego. W każdym momencie zgody na przetwarzanie danych w celu przeprowadzenia konkursu jak i opublikowanie wyników mogą zostać wycofane przez kontakt na adres e-mail: sekretariat@igomedia.pl.

Odpowiedzi

Konkurs

Zgłoszenie

 "Gość Niedzielny"
Ul. Katedralna 1
33-100 Tarnów

lub na adres
studium@gosc.pl