• facebook
 • Newsletter
 • rss
 • Dwóch u początku

  Grzegorz Brożek

  dodane 01.02.2014 13:06

  W Nowym Sączu odsłonięto tablice pamiątkowe śp. ks. Zenona Rogoziewicza i śp. ks. Stanisława Jemioły. Uroczystość osłonięcia odbyła się 1 lutego, w kościele pw. MB Niepokalanej, w 3. rocznicę śmierci ks. Rogoziewicza.

  - Te tablice to wyraz pamięci wspólnoty parafialnej o tych dwóch duszpasterzach, którzy tak bardzo pięknie wpisali się w historię tej parafii – mówi ks. Kazimierz Markowicz, proboszcz parafii pw. MB Niepokalanej. Pierwszym kapłanem, któremu polecono troskę o wiernych, był w tej wspólnocie ks. Gerard Bratek. - Komuna deptała mu po piętach mocno, był szykanowany. Zginął w wypadku samochodowym w bardzo młodym wieku, kiedy jechał na spotkania jubileuszowe swojego rocznika – opowiada ks. Markowicz. Na miejsce ks. Bratka przysłany został ks. Zenon Rogoziewicz, by organizować życie parafialne. Samą budowę kościoła prowadził wikariusz ks. Stanisław Jemioło. - W opinii ludzi właśnie ks. Jemioło uważany jest za budowniczego kościoła, a ks. prał. Rogoziewicz za organizatora życia parafialnego – dodaje ks. Kazimierz Markowicz.
   
  Ks. Zenon Rogoziewicz urodził się 19 listopada 1932 roku w Ropczycach. Po ukończeniu Szkoły Średniej wstąpił do WSD w Tarnowie. Święcenia kapłańskie otrzymał z rąk biskupa Karola Pękali 24 czerwca 1956 roku. Jako wikariusz pracował w parafiach Rzezawa i Nowy Sącz – św. Małgorzaty. W latach 1966 – 1980 był rektorem kościoła i wikariuszem eksponowanym, a po utworzeniu parafii w 1980 roku pierwszym proboszczem parafii pw. MB Niepokalanej w Nowym Sączu. Sprawował też obowiązki kapelana sióstr niepokalanek w Nowym Sączu, wizytatora sióstr michalitek i sióstr prezentek w diecezji tarnowskiej oraz kapelana Domu Pomocy Społecznej przy ul. Emilii Plater w Nowym Sączu. Należał także do Komitetu Organizacyjnego do spraw Koronacji Obrazu Matki Bożej w Czarnym Potoku. Zmarł 1 lutego 2011 roku. 
   
  Ks. Stanisław Jemioło urodził się 30 października 1951 roku w Okocimiu. W 1969 roku złożył egzamin dojrzałości w Brzesku, a następnie wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie. 1 czerwca 1975 roku otrzymał święcenia kapłańskie z rąk biskupa Jerzego Ablewicza. Jako wikariusz pracował w parafiach: Mielec-Rzochów, Okulice i Nowy Sącz – Matki Bożej Niepokalanej. W latach 1994-1995 pełnił urząd proboszcza parafii Piwniczna-Kosarzyska. Od roku 1996 pracował duszpastersko w ramach Polskiej Misji Katolickiej we Francji. Zmarł 9 sierpnia 2009 roku. 
    Grzegorz Brożek /GN   Grzegorz Brożek /GN
   
   
   

   
  «« | « | 1 | » | »»

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół