Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Oczyszczenie Świątyni Jerozolimskiej

Jezus wypędza przekupniów z najważniejszego miejsca świętego w Izraelu.

Wszystko jednak rozpoczyna się od oczyszczenia świątyni. Przekaz św. Łukasza jest najkrótszym. Opisy bowiem tego wydarzenia znajdują się we wszystkich Ewangeliach.

Przekaz o oczyszczeniu świątyni św. Łukasz przejmuje z Ewangelii wg św. Marka (zob. Mk 11,15-19). Bazując jednak na opisie najstarszej ewangelii Autor Trzeciej Ewangelii dokonuje gruntownych zmian. Łukasz skraca szczegółowy opis wyrzucania sprzedających i kupujących (Mk 11,15-16). Właściwie z tekstu Markowego pozostaje tylko początek zdania. Łukasz zapisze jedynie: „Jezus wszedł do świątyni, zaczął wyrzucać sprzedających w niej” (Łk 19,45; por. Mk 11,15a). Ewangelista czyni tak, by skupić uwagę czytelników nie tyle na samym wydarzeniu wypędzenia handlarzy, wyrzucenia zwierząt. Łukasz nie chce koncentrować uwagi czytelnika na rozrzucanych monetach, na gniewnym Jezusie chcącym przywrócić ład i porządek na terenie świątynnym. Łukaszowe opowiadanie o oczyszczeniu świątyni koncentruje się na tym czym jest – czy też czym winna być świątynia: „Mój dom będzie domem modlitwy, a wy uczyniliście go jaskinią zbójców” (Łk 19,46)[1]. Jezus oskarża przywódców narodu wybranego, że ze świątyni która winna być przede wszystkim miejscem modlitwy, oni uczynili miejsce nieprawości. Podkreśla, iż to co dzieje się, to co obecnie ma miejsce w murach świątyni, jest ich winą. Oni sprawili, iż świątynia jest „miejscem nieprawości” – „jaskinia zbójców”.

Całość wydarzenia Łukasz podsumowuje zwięzłą informacją dotyczącą działalności Jezusa na terenie świątyni. Przedstawia dwie różne postawy Żydów względem Mistrza z Nazaretu: z jednej strony wrogość arcykapłanów, uczonych w Piśmie i przywódców narodu, z drugiej zaś strony niezwykłe zasłuchanie otaczającego Jezusa ludu.

« 1 2 3 4 5 »
DO POBRANIA: |
oceń artykuł Pobieranie..
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Pytanie

Kto w starożytności mógł uczestniczyć w całej Mszy św.?

Odpowiedzi z podaniem tradycyjnego adresu pocztowego prosimy przesyłać e-mailem na adres: studium@gosc.pl lub pocztą tradycyjną:

"Gość Niedzielny" Plac Katedralny 1
33-100 Tarnów

Administratorem danych osobowych jest Instytut Gość Media (Organizator). Dane osobowe są przetwarzane na podstawie Pani/Pana zgody, w celu przeprowadzenia konkursu, przez okres do zakończenia całego postępowania konkursowego. Dane osobowe mogą być udostępniane uprawnionym organom. Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu, wniesienia skargi do organu nadzorczego. W każdym momencie zgody na przetwarzanie danych w celu przeprowadzenia konkursu jak i opublikowanie wyników mogą zostać wycofane przez kontakt na adres e-mail: sekretariat@igomedia.pl.

Odpowiedzi

Konkurs

Zgłoszenie

 "Gość Niedzielny"
Ul. Katedralna 1
33-100 Tarnów

lub na adres
studium@gosc.pl