• facebook
 • Newsletter
 • rss
 • Niepełnosprawny - przekonaj się jak to jest

  Joanna Sadowska

  dodane 07.05.2014 10:00

  Na tarnowskich placach będzie można usiąść na wózku inwalidzkim i spróbować pokonać ustawione przeszkody.

  8 maja w Tarnowie odbędzie się akcja społeczna „Niepełnosprawny - przekonaj się jak to jest!".

  Kiedy i gdzie osobie niepełnosprawnej na wózku trudno poruszać się po mieście, jakie kłopoty mają osoby niewidome chodząc po Tarnowie, jak można pomóc osobie niesłyszącej lub niedosłyszącej - tego wszystkiego będą mogli dowiedzieć się i „poczuć" tarnowianie podczas akcji społecznej "Niepełnosprawny - przekonaj się jak to jest!". Na tarnowskich placach będzie można spotkać się z osobami niepełnosprawnymi  i m.in. wsiąść na wózek. Przechodnie będą mieli za zadanie pokonać na wózku przeszkody ustawione na chodniku, z zamkniętymi oczami ominąć bariery i spróbować przekazać informacje osobie niesłyszącej. Tarnowianie otrzymają także broszury informujące jak łatwo można pomóc osobie niepełnosprawnej, którą spotkamy na ulicy.

  Akcja odbędzie się w czwartek 8 maja od 11:00 do 14:00 na placu Sobieskiego, placu Sienkiewicza (przy pomniku Jana Szczepanika, ul. Mickiewicza) i skwerze o. Kokocińskiego  (przy fontannie na ul. Mickiewicza).

  Akcja jest jednym z działań w ramach Tygodnia Godności Osób Niepełnosprawnych w Tarnowie - Małopolskich Dni Osób Niepełnosprawnych. Jej organizatorem jest Stowarzyszenie Medycyna Polska, przy współpracy CenterMed i Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Tarnowie.

  Tydzień Godności Osób Niepełnosprawnych w Tarnowie zainaugurowany został 6 maja Mszą św. w Bazylice Katedralnej w Tarnowie w intencji osób niepełnosprawnych, ich rodzin i przyjaciół.

  - W programie znalazły się m.in. spotkania z ciekawymi ludźmi, spotkania integracyjne, zawody sportowe i wędkarskie czy też Festyn w Parku Strzeleckim z bogatym programem dla dzieci i dorosłych. Dodatkowo przez cały tydzień w placówkach i instytucjach działających na rzecz osób niepełnosprawnych będą się odbywały „Dni otwarte”, podczas których będzie można zobaczyć jak na co dzień wygląda praca z takimi osobami – wyjaśnia Dorota Krakowska, dyrektor MOPS w Tarnowie.

  Ważnym wydarzeniem będzie zaplanowana na 9 maja w Auli PWSZ w Tarnowie konferencja „Mam prawo”, dotycząca aspektów prawnych związanych z niepełnosprawnością. Udział w niej wezmą m.in. prokurator generalny Andrzej Seremet, minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz.

  Uroczystości potrwają do 10 maja. Przedsięwzięcie jest współfinansowane ze środków Województwa Małopolskiego. Koordynatorem obchodów jest Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Tarnowie.

  «« | « | 1 | » | »»

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół