• facebook
 • Newsletter
 • rss
 • Miało być gorzej

  GB

  dodane 16.05.2014 10:33

  Intensywne opady deszczu 15 maja doprowadziły do lokalnych podstopień, ale 16 maja wielu stwierdziło, że najgorsze już minęło.

  W Dębicy niestety rwący nurt potoku przy ul. Konarskiego i Głowackiego porwał mężczyznę i jak na razie nie jest znany jego dalszy los, bo służby z uwagi na to, że potok płynie betonowymi tunelami nie mogły do nich wejść. Poszukiwania trwają przy Wisłoce, do której wpada potok.

  Niedaleko w gminie Pilzno nocą stan wody na Dulczy w Łękach Dolnych zaczął opadać i dzisiaj, 16 maja jest już poniżej stanu ostrzegawczego. Podobnie wygląda sytuacja na Wisłoce w Jaworzu Górnym. Poziom wody szybko opada i jest poniżej stanów ostrzegawczych.

  W powiecie tarnowskim starosta zamknął wieczorem 15 maja drogę wojewódzką nr 981 w miejscowości Pławna, z uwagi na jej zalanie przez wody rzeki Biała. Stan tej rzeki podniósł się bardzo także w okolicy Tuchowa, ale w Tarnowie nie był alarmujący. Dunajec także wystąpił z koryta w okolicy Zakliczyna. W tej samej gminie strażacy wzmacniali fragmenty brzegów potoku Wolanka w Stróżach oraz Paleśnianki w Bieśniku.

  Na Sądecczyźnie, w gminie Korzenna nie poziom wód, ale porywisty wiatr sprawił w nocy z czwartku na piątek najwięcej kłopotów służbom ratowniczym. 15 maja około 22.00 ogłoszono alarm przeciwpowodziowy. – Od czwartkowego popołudnia trwają non stop dyżury służb, a w najbardziej niebezpiecznych miejscach układano worki z piaskiem – mówi wójt Leszek Skowron. Poważniejszym problemem był wiatr, który przewracał drzewa. Strażacy interweniowali m.in. w Lipnicy Wielkiej, Wojnarowej, Korzennej i Posadowej.

  Dunajec wystąpił z brzegów m.in. w okolicy Melsztyna   Dunajec wystąpił z brzegów m.in. w okolicy Melsztyna www.zakliczyn.info

  Od 22.00 15 maja obowiązuje alarm przeciwpowodziowy w powiecie sądeckim. Obecnie alarm obowiązuje w gminach: Nawojowa, Łabowa, Łososina Dolna, Stary Sącz, miasto Grybów, Gródek nad Dunajcem, Chełmiec i Muszyna.

  Nieprzejezdne są: droga krajowa nr 75 w miejscowości Dąbrowa oraz w miejscowości Witowice, droga powiatowa 1556K w rejonie Rożnów – Zagórze, droga powiatowa 1449K w rejonie Witowice – Rożnów oraz droga krajowa DK87 w miejscowości Piwniczna – Borownice – nieprzejezdny jeden pas.

  Na Sądecczyźnie ewakuowano 25 osób, zalanych jest około stu budynków, uruchomiło się sześć osuwisk.

  W gminie Chełmiec ewakuowano ewakuowano 13 osób z Domu Seniora „Pogodne Dni” w miejscowości Dąbrowa wskutek zalania ośrodka. W gminie Łącko ewakuowano 4 osobową rodzinę z Czerńca. W Piwnicznej Zdroju po uszkodzeniu budynku mieszkalnego na osiedlu Hanuszów na skutek osuwiska jego mieszkańcy odmówili ewakuacji. Z powodu osuwiska zagrażającego dwóm budynkom mieszkalnym ewakuowano 8 osób w gminie Stary Sącz.

  Poza tym podtopionych zostało wiele gospodarstw rolnych.

  W związku z trudnymi warunkami pogodowymi i możliwościami podtopień, biskup Andrzej Jeż poprosi księży, by zgłaszali przypadki potrzeby doraźnej pomocy do Caritas Diecezji Tarnowskiej oraz by sami zaangażowali się w pomocy przy ewentualnych sytuacjach kryzysowych.

   

  Z ostatniej chwili, 16 maja, godz. 14.00: przejezdna jest już trasa z Nowego Sącza do Krakowa drogą wojewódzką nr 75. Droga została zamknięta dzisiaj rano, ponieważ została podtopiona przez wody rzeki Łososiny, która wystąpiła z brzegów.

  «« | « | 1 | » | »»

  Zobacz także

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół