Nowy numer 13/2024 Archiwum

Stare jak świat

Co najmniej od 700 lat istnieją w Iwkowej role, na których pracowali pierwsi osadnicy. Na wielu żyją ich potomkowie!

Gminna Biblioteka Publiczna, w ramach projektu finansowanego przez Unię Europejską, opublikowała monografię Stefana Szota „Dzieje gminy Iwkowa. Iwkowskie role” oraz „Rejestr zapisów gruntowych wsi Iwkowa 1804 - 1876” w opracowaniu Rafała Kurzydło.

Fenomenem wsi jest to, że zachowały się w dokumentach i pamięci ludzi nazwy dawnych ról, które otrzymywali w dzierżawę od króla pierwsi osadnicy. – W sumie jest 64 role, w tym 62 kmiece oraz pańska i plebańska. Nazwy ról pochodzą od nazwisk osadników, ale są też nazwy od wykonywanych przez ludzi zawodów. Takich ról jest trzy: Kowalowo, Szewcowo i Sukiennikowo – mówi Bernadetta Klimek, dyrektor GBP w Iwkowej.

Role w Iwkowej oznaczono już wcześniej specjalnymi tablicami. – Na podstawie aktu lokacyjnego królowej Jadwigi Łokietkowej z 1325 roku, księgi sądowej wsi Iwkowa istniejącej od połowy XVI wieku i rejestru zapisów gruntowych bardzo precyzyjnie udało się określić położenie ról. Zresztą ludzie, zwłaszcza w górnej części wsi, doskonale znali, gdzie biegną granice. W 2006 roku przy rolach postawiliśmy tablice, na których umieściliśmy ich nazwy – mówi sołtys Stefan Szot, autor monografii o iwkowskich rolach.

Z 62 nazwisk zachowały się jeszcze w Iwkowej 23. – Mamy więc kolejny fenomen. 23 rody siedzą w naszej miejscowości od co najmniej 700, 600 lat! Wiemy o tym także dzięki nieocenionemu proboszczowi w Iwkowej, ks. Janowi Piechocie, który w historii wsi przypomniał istnienie ról. Był takim naszym Oskarem Kolbergiem, który zachował dla pamięci współczesnych wiele cennych wiadomości i historii o naszej miejscowości – dodaje Bernadetta Klimek.

Prezentacja wydawnictw oraz filmu z archiwalnymi widokami Iwkowej odbyła się w Urzędzie Gminy Iwkowa. 

Okładka monografii Stefana Szota   Okładka monografii Stefana Szota
Archiwum GBP w Iwkowej
Okładka opracowania rejestru zapisów gruntowych autorstwa Rafała Kurzydło   Okładka opracowania rejestru zapisów gruntowych autorstwa Rafała Kurzydło
Archiwum GBP w Iwkowej

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy