Nowy numer 15/2024 Archiwum

Męka, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa

Najważniejsze wydarzenia dla dziejów człowieka i świata.

Odrzucając zatem Jezusa, Żydzi pragnęli Go nie tylko zabić, ale też poniżyć, zaliczyć do grona złoczyńców. Pragnęli wymazać Jego imię z pamięci ludzi.

Grecki rzeczownik stauros oznacza słup, pal. Kara krzyża była jedną z najbardziej okrutnych kar. Po obnażeniu skazańca przybijano jego ręce do belki poprzecznej. Czyniono to jeszcze na ziemi, przed umocowaniem drzewa do pala wkopanego na stałe w miejsce straceń. Czasami jednak najpierw przywiązywano skazańca do belki, podnoszono w górę i dopiero wtedy przybijano ręce i nogi do drzewa krzyża. Śmierć na krzyżu była powolna i bolesna. Mogła trwać nawet kilka dni. Niezwykły ból jak również dziwna pozycja na krzyżu wywoływały duszności. Aby zapobiec uduszeniu się, skazaniec – tocząc walkę ze śmiercią – próbował się prostować, później znów osuwał się, opadał z sił, dusił się, starał się prostować... Najczęściej przyczyną śmierci było wycieńczenie, pragnienie, wykrwawienie, uduszenie.

Nie wiadomo ilu zwyczajnie gwoździ używano do przybicia skazańca. Wielu komentatorów wskazuje, iż żołnierze rzymscy dwoma gwoźdźmi przybijali ręce i dwoma nogi. Inni wskazują, iż nogi przybijano tylko jednym gwoździem. Czasami także skazańca przywiązywano do krzyża linami.

Ukrzyżowanie było karą niezwykle upokarzającą. Rzymianie dokonywali egzekucji odzierając skazanych z szat – skazańcy byli krzyżowani bez żadnego okrycia. Jednak wydaje się, iż w przypadku Jezusa, respektując zwyczaje panujące w Palestynie gdzie kodeks żydowski nakazywał okrycie bioder, Skazańcowi pozostawiono przepaskę biodrową.

Karę ukrzyżowania zniósł ostatecznie edykt Konstantyna Wielkiego w 337 roku. Motywem decyzji władcy był przede wszystkim szacunek dla Jezusa Chrystusa.

« 1 2 3 4 5 »
DO POBRANIA: |
oceń artykuł Pobieranie..
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Pytanie

Kto w starożytności mógł uczestniczyć w całej Mszy św.?

Odpowiedzi z podaniem tradycyjnego adresu pocztowego prosimy przesyłać e-mailem na adres: studium@gosc.pl lub pocztą tradycyjną:

"Gość Niedzielny" Plac Katedralny 1
33-100 Tarnów

Administratorem danych osobowych jest Instytut Gość Media (Organizator). Dane osobowe są przetwarzane na podstawie Pani/Pana zgody, w celu przeprowadzenia konkursu, przez okres do zakończenia całego postępowania konkursowego. Dane osobowe mogą być udostępniane uprawnionym organom. Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu, wniesienia skargi do organu nadzorczego. W każdym momencie zgody na przetwarzanie danych w celu przeprowadzenia konkursu jak i opublikowanie wyników mogą zostać wycofane przez kontakt na adres e-mail: sekretariat@igomedia.pl.

Odpowiedzi

Konkurs

Zgłoszenie

 "Gość Niedzielny"
Ul. Katedralna 1
33-100 Tarnów

lub na adres
studium@gosc.pl