• facebook
 • Newsletter
 • rss
 • Wskazująca drogę

  js

  dodane 03.06.2014 09:26

  Parafia Tarnów Krzyż przeżywała jubileusz 100-lecia obecności obrazu Matki Bożej Nieustającej Pomocy.

  Uroczystościom, które odbyły się w parafii 1 VI, przewodniczył bp Andrzej Jeż. Na jubileuszu obecny był również ks. infułat Władysław Kostrzewa, kapłani z dekanatu, siostry zakonne oraz licznie zgromadzeni parafianie i zaproszeni goście.

  – Maryja w ikonie Nieustającej Pomocy, przedstawia się naszym oczom jako „Wskazująca drogę”, wskazująca na Jezusa – Drogę, Prawdę i Życie – ku któremu winno prowadzić życie każdego i każdej z nas – mówił w homilii pasterz Kościoła tarnowskiego. Biskup wzywał też do stawania się ikoną, czyli znakiem obecności Boga w świecie. – To wielkie wyzwanie dla nas, byśmy na wzór Maryi umieli pielęgnować w sobie ową godność człowieka Bożego, który idzie przez ziemię zakochany w niebie; który w przemijającej doczesności tęskni za tym, co wiecznotrwałe, który – niejako całym sobą – zwiastuje nadzieję, która zginąć nie może – podkreślał hierarcha.

  Obraz, będący kopią cudownego wizerunku od samego początku odbiera w parafii kult i cześć. Został przywieziony z Rzymu przed pierwszą wojną światową, a poświęcił go papież Pius X parę miesięcy przed śmiercią.

  Do uroczystości parafia przygotowywała się m.in. poprzez peregrynacje kopii obrazu, które wędrowały po rodzinach parafii przez ostatnie dwa lata. – Oprócz obrazu przekazywane jest również Pismo św., Katechizm Kościoła Katolickiego oraz dwa różańce – mówi ks. Zdzisław Puścizna, proboszcz miejsca. Raz w tygodniu odprawiana jest Msza św. w intencji rodzin, które nawiedziła Matka Boża.

  Bezpośrednim przygotowaniem były rekolekcje prowadzone przez o. Kazimierza Głaza, redemptorystę. – Poprzez te inicjatywy  i samą uroczystość pragniemy jeszcze bardziej oddawać cześć Matce Bożej i pogłębiać swoją wiarę w rodzinach naszej krzyskiej wspólnoty – dodaje ks. Zdzisław Puścizna.

  «« | « | 1 | » | »»

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół