Nowy numer 17/2024 Archiwum

Góra Tabor (Łk 9,28-36)

Modlitwa jest czasem przemieniania się każdego z nas. Z tym jednak – podobnie jak z wejściem na górę, wiąże się trud.

Piotr, Jan i Jakub

Wydarzenie przemienienia kończy pierwszą część działalności Jezusa. Działalność Chrystusa w Galilei, która rozpoczęła się od chrztu w Jordanie (Łk 3,21-22) dobiegła końca. Wspólnota uczniów która była przy Mistrzu otrzymała potrzebne pouczenia. Cała bowiem część Galilejska była dla wspólnoty uczniów czasem poszukiwania odpowiedzi na pytanie: „kim On jest?” (Łk 5,21; 7,49; 8,25; 9,9. 18-20). Wydarzenie na górze Tabor kończy niejako te poszukiwania. Wcześniejsze wyznanie Piotra: „Ty jesteś Mesjaszem Bożym” (Łk 9,20), otrzymuje swoje potwierdzenie w wydarzeniu przemienienia.

Opis przemienienia rozpoczyna się od charakterystycznego zwrotu Łukaszowego, które nie jest tłumaczone na język polski (gr. egeneto – dosłownie „zdarzyło się”; „stało się”), a które wskazuje, iż ewangelista rozpoczyna opis nowego wydarzenia, opis nowej historii.

Piotr, Jan i Jakub w dziele Łukaszowym wymienienie są pięciokrotnie (Łk 5,10; 6,14; 8,51; 9,28; Dz 1,13). Wydaje się, iż byli szczególniej umiłowanymi uczniami Mistrza z Nazaretu. Piotr, Jan i Jakub jako jedyni z Dwunastu byli świadkami wskrzeszenia córki Jaira (Łk 8,51), zaś według przekazu św. Marka także modlitwy Jezusa w Ogrodzie Oliwnym (Mk 14,33). Są także świadkami wydarzeń na górze Tabor.

Właśnie na górze, podczas modlitwy, dokonało się spotkanie Jezusa z Ojcem. Świadkami tego będą Piotr, Jan i Jakub. Znamiennym jest, sama kolejność imion. Pamiętać bowiem trzeba, iż św. Łukasz historię przemienienia przejął z Ewangelii wg św. Marka. Warto zatem zastanowić się dlaczego zmienia kolejność imion apostołów, którzy idą z Jezusem na górę Tabor. W przekazie bowiem Ewangelii św. Marka i Mateusza jest Piotra, Jakuba i Jana (Mk 9,2; Mt 17,1). Być może jest to świadectwo znaczenia Jana we wspólnocie pierwotnego Kościoła.

« 3 4 5 6 7 »
DO POBRANIA: |
oceń artykuł Pobieranie..
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Pytanie

Kto w starożytności mógł uczestniczyć w całej Mszy św.?

Odpowiedzi z podaniem tradycyjnego adresu pocztowego prosimy przesyłać e-mailem na adres: studium@gosc.pl lub pocztą tradycyjną:

"Gość Niedzielny" Plac Katedralny 1
33-100 Tarnów

Administratorem danych osobowych jest Instytut Gość Media (Organizator). Dane osobowe są przetwarzane na podstawie Pani/Pana zgody, w celu przeprowadzenia konkursu, przez okres do zakończenia całego postępowania konkursowego. Dane osobowe mogą być udostępniane uprawnionym organom. Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu, wniesienia skargi do organu nadzorczego. W każdym momencie zgody na przetwarzanie danych w celu przeprowadzenia konkursu jak i opublikowanie wyników mogą zostać wycofane przez kontakt na adres e-mail: sekretariat@igomedia.pl.

Odpowiedzi

Konkurs

Zgłoszenie

 "Gość Niedzielny"
Ul. Katedralna 1
33-100 Tarnów

lub na adres
studium@gosc.pl