Nowy numer 13/2024 Archiwum

Osoba Pawła Apostoła

W ostatniej rozmowie dotarliśmy z Pawłem Apostołem do Rzymu.

Czy z innych źródeł znamy jednak dalsze losy Apostoła Pawła? Co działo się z nim później, po tym czasie który przedstawiają Dziej Apostolskie?

Odpowiedź na to pytanie to dla badaczy wielki znak zapytania. Byłby to temat na osobne studium dotyczące samej osoby Pawła. Najbardziej ogólnie można powiedzieć, że istnieją dwie opinie na ten temat. Są uczeni, który twierdzą, iż Paweł w owym rzymskim więzieniu pozostał aż do swojej męczeńskiej śmierci. Przeważa jednak inna opinia. Mianowicie taka, że Paweł został z tego więzienia uwolniony, następnie odbył podróż apostolską do Hiszpanii. Jak wnioskujemy z Listu do Rzymian do takiej podróży się przygotowywał, natomiast Klemens Rzymski pisze w 95 r. po Chr. do Koryntian, że Paweł głosił Ewangelię, aż do granic Zachodu. "Granicami Zachodu" nazywano w starożytności właśnie Hiszpanię. Misja jednak się nie powiodła dlatego nie ma o niej mowy w innych pismach. Tak zwane listy pasterskie Pawła, a więc dwa do Tymoteusza i do Tytusa sugerują, że Paweł podróżował jeszcze przed śmiercią odwiedzając chrześcijańskie wspólnoty w Efezie, Koryncie, Nikopolis, w Troadzie.

Dopiero później Paweł poniósł śmierć męczeńską w Rzymie wraz z Piotrem?

Najprawdopodobniej tak. Jak powiedziałem jest to jednak szeroki temat, którego św. Łukasz w Dziejach Apostolskich nie porusza. Wracając do pisma św. Łukasza, chciałbym żebyśmy dzisiaj powiedzieli kilka słów o tym jak autor Dz prezentuje w swojej księdze Pawła Apostoła, bo jest to obraz bardzo specyficzny i ważne jest aby to zauważyć. Trzeba też odpowiedzieć na pytanie jak ten obraz się ma do tego co wiemy o Pawle z innych źródeł, przede wszystkim z jego listów.

« 1 2 3 4 5 »
DO POBRANIA: |
oceń artykuł Pobieranie..
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Pytanie

Kto w starożytności mógł uczestniczyć w całej Mszy św.?

Odpowiedzi z podaniem tradycyjnego adresu pocztowego prosimy przesyłać e-mailem na adres: studium@gosc.pl lub pocztą tradycyjną:

"Gość Niedzielny" Plac Katedralny 1
33-100 Tarnów

Administratorem danych osobowych jest Instytut Gość Media (Organizator). Dane osobowe są przetwarzane na podstawie Pani/Pana zgody, w celu przeprowadzenia konkursu, przez okres do zakończenia całego postępowania konkursowego. Dane osobowe mogą być udostępniane uprawnionym organom. Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu, wniesienia skargi do organu nadzorczego. W każdym momencie zgody na przetwarzanie danych w celu przeprowadzenia konkursu jak i opublikowanie wyników mogą zostać wycofane przez kontakt na adres e-mail: sekretariat@igomedia.pl.

Odpowiedzi

Konkurs

Zgłoszenie

 "Gość Niedzielny"
Ul. Katedralna 1
33-100 Tarnów

lub na adres
studium@gosc.pl