• facebook
 • Newsletter
 • rss
 • Kapłan i kustosz

  GB/KW

  dodane 11.06.2014 09:19

  W tym roku jubileusz 50-lecia święceń kapłańskich obchodzi ks. prał. Stanisław Janas. Okolicznościowa uroczystość odbyła się 8 czerwca w parafii Paszyn, której był długoletnim proboszczem.

  8 czerwca obchody jubileuszu rozpoczęły się okolicznościową, jubileuszową akademią przygotowaną przez nauczycieli Zespołu Szkół im. Stanisława Wyspiańskiego w Paszynie, a przedstawioną przez dzieci i młodzież szkolną. Po niej jubilat przewodniczył Mszy św. koncelebrowanej, którą odprawiali również księża koledzy rokowi, księża z dekanatu, księża rodacy. W uroczystości wzięli udział także zaproszeni goście i licznie zgromadzona wspólnota parafialna. Liturgii towarzyszyli: chór parafialny, orkiestra parafialna, regionalny zespół z Podegrodzia, schola liturgiczna, szkolny zespół dziecięco-młodzieżowy.

  Ks. prałat Stanisław Janas urodził się w Żmiącej koło Limanowej. Ukończył Liceum Ogólnokształcące w Limanowej. Święcenia Kapłańskie przyjął w 1964 roku z rąk bp. Jerzego Ablewicza. W 1981 roku został mianowany proboszczem parafii pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Paszynie, w której posługiwał przez 29 lat (do 2010 r.). W tym czasie pełnił posługę notariusza dekanatu Nowy Sącz – Wschód, założyciela i kustosza Muzeum Sztuki Ludowej im. ks. Edwarda Nitki w Paszynie.

  Pod koniec Mszy św. była chwila wspomnień i podziękowań. Swoją wdzięczność wyrazili: rada parafialna w imieniu całej parafii, a także księża rodacy i siostry rodaczki, chór parafialny, katechetki, Caritas parafialna, poradnia rodzinna, lektorzy, ministranci i schola liturgiczna, nauczyciele i dzieci szkolne. Swoje życzenia złożyła też delegacja Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu, która wręczając księdzu prałatowi list gratulacyjny, podkreśliła wielkie zasługi dla krzewienia kultury ludowej. Oczywiście twórcy ludowi z Paszyna także złożyli uszanowanie swojemu wieloletniemu proboszczowi i kustoszowi ich artystycznych pasji.

  «« | « | 1 | » | »»

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół