• facebook
 • Newsletter
 • rss
 • Polska potrzebuje świętych

  Ks. Zbigniew Wielgosz

  dodane 14.06.2014 20:46

  Abp Michalik dziękował z tarnowskimi diecezjanami za św. Jana Pawła II.

  W Starym Sączu przy ołtarzu papieskim odbyło się diecezjalne dziękczynienie za kanonizację Jana Pawła II. – W tym roku mija też 15. rocznica wizyty ojca św. na tym miejscu i kanonizacji bł. Kingi – przypominał w powitaniu przybyłych pielgrzymów bp Andrzej Jeż.

  Dziękczynienie rozpoczęła Msza św. pod przewodnictwem abp. Józefa Michalika. Eucharystię koncelebrowali bp Andrzej Jeż, bp Stanisław Salaterski, bp Jan Piotrowski i ponad 100 księży z całej diecezji. – Naród chrześcijański ma prawo do polityków odważnej wiary. Naród nasz czeka na świętych polityków, którzy będą kierować się w swoim życiu osobistym i w życiu publicznym przykazaniami Boga, bo wtedy zagwarantują wolność sumienia i czynu, okażą sprawiedliwość bez względu na przynależność partyjną także ludziom innych religii i niewierzącym, uszanują zdrowych i zatroszczą się o chorych – apelował abp Michalik w homilii.

  W Mszy św. uczestniczyło kilka tysięcy wiernych, którzy przybyli na starosądeckie błonia ze wszystkich dekanatów diecezji. Wśród pielgrzymów byli też polonusi z Budapesztu. – Nasza grupa reprezentuje Stowarzyszenie Katolików Polskich im. św. Wojciecha. W ramach tego stowarzyszenia działamy jako chór św. Kingi, który to chór będzie śpiewał w klasztorze św. Kingi w Starym Sączu 15 czerwca. Jesteśmy skupieni wokół kościoła i Domu Polskiego w stolicy Węgier. W naszym kościele są relikwie św. Kingi, które otrzymaliśmy od sióstr klarysek. Byliśmy w Starym Sączu 15 lat temu podczas kanonizacji bł. Kingi i jesteśmy dumni, że mogliśmy uczestniczyć we Mszy św. dziękczynnej za św. Jana Pawła II –mówi Elżbieta Cieślewicz – Molnar, wiceprezes Stowarzyszenia św. Wojciecha.

  Diecezjalne dziękczynienie zostało złączone z tradycyjnym Świętem Rodziny. – Świętujemy, dziękujemy Panu Bogu za dar ojca św. I za to, że tu z nami był, choć wszystko wskazywało, że nie przyjedzie do Starego Sącza. Stowarzyszenie Rodzin Katolickich przygotowało się do dzisiejszego wydarzenia pod każdym względem, także kulinarnym – mówi Stanisław Klimek, prezes Stowarzyszenia Rodzin Katolickich Diecezji Tarnowskiej. W Starym Sączu świętowali również pracownicy i wolontariusze diecezjalnej Caritas. – W tym roku obchody święta Caritas zbiegły się z kanonizacją Jana Pawła II, dlatego w naszym kalendarzu nastąpiło przesunięcie czasu świętowania na dzisiejszą sobotę. Jesteśmy tu po to, żeby podziękować za kanonizację Jana Pawła II, ale też po to, żeby pokazać, docenić cząstkę tych, którzy włączają się w dzieło Caritas. Chcemy uhonorować wolontariuszy, pracowników, darczyńców. W tym roku jest to liczba 108 osób i instytucji, które otrzymają z rąk bp. Jeża specjalne listy gratulacyjne i statuetki Misericors – mówi ks. Ryszard Podstołowicz, dyrektor Caritas Diecezji Tarnowskiej.

  Po Mszy św. uczestnicy spotkania bawili się na dorocznym festynie rodzinnym. Do zabawy zagrzewali m.in. zespół górali łąckich Ciupaga, klerycy z Genezareth oraz gość specjalny Skaldowie. Między koncertami odbył się konkurs wiedzy o św. Janie Pawle II. W loterii fantowej można było wygrać cenne nagrody. Obchody święta rodziny mogły się odbyć dzięki wsparciu marszałka województwa małopolskiego Marka Sowy oraz samorządu Starego Sącza.

  «« | « | 1 | » | »»

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół