Nowy numer 13/2024 Archiwum

Bł. Karolina u franciszkanów

Od 35 lat Rycerstwo spotyka się w Niepokalanowie. W tym roku uroczystościom przewodniczył bp Andrzej Jeż.

- Ocalcie rodziny przed demoralizacją i zniszczeniem, uczyńcie wszystko, aby umocnić rodziny - apelował biskup tarnowski Andrzej Jeż do członków Rycerstwa Niepokalanej z całej Polski. Przedstawiciele maryjnej organizacji założonej przez św. Maksymiliana Kolbego spotkali się w Niepokalanowie, na Ogólnopolskich Dniach Modlitwy Rycerstwa Niepokalanej.

Spotkanie pod hasłem „Z Maryją wierzymy w Syna Bożego, jak św. Maksymilian i bł. Karolina Kózkówna", rozpoczęło się wprowadzeniem do bazyliki relikwii św. Maksymiliana M. Kolbego i bł. Karoliny Kózkówny. Modlitwy trwały przez całą noc. Był różaniec, Apel Maryjny, Droga Krzyżowa, Koronka Przedstawiciele Rycerstwa z naszej diecezji   Przedstawiciele Rycerstwa z naszej diecezji
arch. rycerstwa
do Bożego Miłosierdzia, modlitwy prywatne i Msza św., której przewodniczył o. gwardian Mirosław Bartos, asystent narodowy MI. Z okazji setnej rocznicy męczeńskiej śmierci bł. Karoliny pielgrzymi wysłuchali też konferencji o córce ziemi tarnowskiej, odbył się też koncert zespołu „Pod Gruszą”.  Ponadto, podczas uroczystości  przekazano relikwie św. Maksymiliana do Zabawy. Z kolei do Niepokalanowa trafiły szczepki gruszy, pod którą uczyła dzieci bł. Karolina. Drzewka zostaną zasadzone na terenie przyklasztornego ogrodu.

Dwudniowe spotkanie zakończyła Msza św. pod przewodnictwem biskupa tarnowskiego Andrzeja Po Mszy św. w bazylice   Po Mszy św. w bazylice
arch. rycerstwa
Jeża. W homilii biskup przypomniał, że św. Maksymilian oddał swoje życie w obronie rodziny, z miłości do Boga i bliźniego, bo poszedł na śmierć za Franciszka Gajowniczka. - Jakoś mało uwagi zwraca się na to, że dar Maksymiliana został ofiarowany rodzinie Franciszka. Można by rzec, że w prorodzinnej postawie Męczennika z Oświęcimia ujawnia się zadanie dla rycerzy Niepokalanej - uczynić wszystko, aby umocnić rodziny darem macierzyństwa i ojcostwa, ocalić rodziny przed demoralizacją i zniszczeniem - apelował bp Jeż.

- Nasze spotkania odbywają się już od 35 lat. W ostatnich dniach lipca, 1941 roku, św. Maksymilian Maria Kolbe zgłosił się na śmierć głodową w obozie koncentracyjnym. Pamiętamy o tym wydarzeniu. Spotykamy się w naszym duchowym centrum, by zaczerpnąć inspiracji i na nowo rozpalić rycerskiego ducha - mówi Jan Hajduga, prezes Zarządu Rycerstwa Niepokalanej Diecezji Tarnowskiej.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy