• facebook
 • Newsletter
 • rss
 • On bronił Polski

  Grzegorz Brożek

  dodane 16.08.2014 09:40

  W Wierzchosławicach odbyły się 15 sierpnia obchody 94. Rocznicy Cudu nad Wisłą.

  Obchody zorganizowało Towarzystwo Przyjaciół Muzeum W. Witosa w Wierzchosławicach oraz Muzeum Okręgowe w Tarnowie. Po Mszy św. w kościele parafialnym w intencji ojczyzny i ofiar wojny polsko-bolszewickiej uczestnicy spotkania złożyli kwiaty na grobie Wincentego Witosa i Stanisława Mierzwy. Po tym udali się do Muzeum Witosa, przy którym odbył się piknik historyczny. W jego trakcie odsłonięto wystawę „Wincenty Witos - premier rządu 1920”. W czasie spotkania zaprezentowała się również grupa rekontrukcyjna 16. Pułku Piechoty Ziemi Tarnowskiej.

   

   

    Grzegorz Brożek /Foto Gość - Kiedy bolszewicy stanęli pod Warszawą, do Wierzchosławic przyjechał adiutant Piłsudskiego, by prosić Witosa o przyjazd do stolicy i objęcie steru Rządu Obrony Narodowej. Zastał go w polu. Witos poszedł tam, jak wspomina: „celem orki pod łubin i wywiezienia trochę nawozu w pole”. Do Warszawy pojechał, jak skończył robotę - przypomina Janusz Skicki, kierownik Muzeum W. Witosa w Wierzchosławicach.

  W dawnej stodole przechowywany jest do dziś pług, od którego wówczas Witosa oderwały - w sensie dosłownym - sprawy państwowe. Pojechał premier na wojnę, poszła za nim i polska wieś.

  - To była ewidentna zasługa Witosa, że zmobilizował chłopów do walki z bolszewikami. On był twórcą tzw. czynu chłopskiego - mówi historyk, ks. dr Ryszard Banach z Tarnowa.

  W Polsce międzywojennej stała za Witosem cała wieś, grubo ponad połowa społeczeństwa. - W wojsku polskim, które broniło kraju przed czerwoną zarazą, około 80 proc. żołnierzy to byli ludzie wzięci spod strzechy, synowie chłopscy - dodaje Janusz Skicki. 

    Grzegorz Brożek /Foto Gość   Grzegorz Brożek /Foto Gość

  «« | « | 1 | » | »»

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół