• facebook
 • Newsletter
 • rss
 • Polakom na Ukrainie

  GB

  dodane 11.09.2014 09:42

  Sądecczyzna chce pomóc polskiej młodzieży zamieszkującej ukraińskie Polesie w rejonie Wołodarska Wołyńskiego.

  W sierpniu na ręce Stanisława Dyrka, prezesa LGD „Partnerstwo dla Ziemi Sądeckiej” przyszedł list od Żanny Szyszkiny, prezes Włodarsko Wołyńskiego Rejonowego Kulturalno Oświatowego Związku Polaków im. Władysława Reymonta. W liście prosi o wsparcie dla możliwości nieodpłatnego kształcenia w Polsce dzieci z rodzin polskiego pochodzenia. – Na terenie żytomierszczyzny i naszego rejonu mieszka wielka gromada Polaków. Z odrodzeniem parafii rzymskokatolickich w latach 90. XX wieku zaczęło się krzewienie kultury i języka polskiego. W niektórych miejscowościach starsi ludzie mówią tylko po polsku, w większości młodzież rozumie i mówi po polsku – pisze Żanna Szyszkina. Niestety nie ma szkół, które prowadziłyby naukę w języku polskim. Nauka kultury polskiej i języka jest prowadzona – jak pisze - tylko przy Związku Polaków. Brak jest możliwości kształcenia na poziomie szkół zawodowych i techników. – Prosimy o wsparcie i pomoc dla naszej polskiej młodzieży – apeluje na koniec listu Żanna Szyszkina.

  W związku z tą prośbą Zarząd LGD „Partnerstwo dla Ziemi Sądeckiej” wystosował do Zarządu Powiatu Sądeckiego „List Otwarty”, którego obszerne fragmenty publikujemy:


   

  List otwarty do Zarządu Powiatu Nowosądeckiego

  Szanowni Państwo!

  W tym roku po raz kolejny gościliśmy w Małopolsce i na Sądecczyźnie ukraińską młodzież. Pobyt ten objęty był honorowym patronatem Konsula Generalnego Ukrainy Pana Vitalija Maksymenko.

  Polskie dzieci z Ukrainy odwiedzając Małopolskę i ziemię sądecką miały możliwość wsłuchiwania się w ojczysty język, jakim w domach posługiwali się ich ojcowie. Język ten był, i jest nośnikiem pamięci i tożsamości narodowej oraz tradycji i historii przekazywanej z pokolenia na pokolenie. Niestety zawiłe dzieje historyczne sprawiły, że ziemie, na których dzisiaj żyją i uczą się młodzi Polacy nie należą już do Polski. Nie zmienia to jednak faktu, że Polacy tam mieszkający mający pełne prawo, by czuć się Polakami, a tym samym, że mają również prawo do nauki języka polskiego – w kraju swych przodków. Wolę nauki ojczystego języka w Ojczyźnie deklarowali nasi goście wielokrotnie.

  Wnioskujemy, aby brak pełnego naboru do szkoły im. św. Kingi w Podegrodziu uzupełnić młodzieżą pochodzenia polskiego z Polesia, miasta Wołodarsk Wołyński oraz sąsiednich osad  i wiosek tego regionu. Wniosek ten pragnie przedstawić, pod obrady Rady Powiatu Nowosądeckiego, zarząd Stow. LGD ,, Partnerstwo dla Ziemi Sądeckiej''.

  Za poparciem wniosku przemawiają również fakty historyczne związane z budową szkoły im. Św. Kingi w Podegrodziu i Parafią Podegrodzie, a mianowicie:

  1. Konsekracji kościoła w Podegrodziu dokonał w sierpniu 1835 r. biskup tarnowski Franciszek Pisztek, który w tym samym roku został mianowany arcybiskupem lwowskim i prymasem Galicji.

  2. Sejm Krajowy we Lwowie udzielił silnego wsparcia przy budowie szkoły w Podegrodziu.

  Solidarni z rodakami na Ukrainie:

  Stow. LGD ,, Partnerstwo dla Ziemi Sądeckiej''

  Stadła 95, 33-386 Podegrodzie

  Prezes Stanisław Dyrek

  Członkowie zarządu:

  Szewczyk Zdzisław

  Adam Grzesik

  Konstanty Leszek

   

  «« | « | 1 | » | »»

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół