Nowy numer 17/2024 Archiwum

Aby uwierzyć

Po wakacyjnej przerwie rusza kolejna i zarazem inna niż poprzednie edycja Radiowo-Internetowego Studium Biblijnego.

Od pierwszej audycji Radiowo-Internetowego Studium Biblijnego minęło już pięć lat. – W tym czasie przeszliśmy cały cykl wykładowy dotyczący Biblii. Było więc o geografii Ziemi Świętej, lub szerzej ujmując o geografii biblijnej. Mówiliśmy o historii zbawienia. Poznawaliśmy tak zwaną introdukcję, czyli wprowadzenie ogólne do Pisma Świętego, jak i szczegółowe – do wszystkich ksiąg Starego i Nowego Testamentu. Był czas na przybliżenie teologii biblijnej, następnie zajmowaliśmy się najtrudniejszymi stronami Pisma Świętego. Wszystko to było opisywane przez samych tylko biblistów z naszego tarnowskiego środowiska naukowego. Bibliści mówili o Biblii – podkreśla ks. dr hab. Piotr Łabuda, inicjator Studium.Tematem wiodącym obecnej edycji Studium będzie Credo, czyli katolicki symbol wiary. Pierwszym tematem będzie refleksja na temat samej wiary, czym ona jest i co to znaczy wierzyć. – Dalsza wędrówka drogą wyznaczoną przez Credo będzie zatrzymywać się przy takich tematach, jak Bóg Ojciec, Jezus Chrystus, Duch Święty, Kościół, człowiek, Maryja. Chcemy rozważać fundamentalne prawdy zawarte w naszym wyznaniu wiary. Dlatego w ich tematykę wprowadzi nas najpierw ks. dr hab. Andrzej Michalik zajmujący się teologią fundamentalną. Później ks. dr Mirosław Łanoszka przybliży nam temat wiary w pierwszych księgach Starego Testamentu, czyli w Pięcioksięgu. Później ta sama problematyka będzie rozważana w świetle Psalmów i ksiąg prorockich przez ks. dr. Roberta Głuchowskiego, będziemy też zastanawiać się, jak wierzono w Boga w czasach między testamentami – wyjaśnia ks. Łabuda.

« 1 2 3 »
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Pytanie

Kto w starożytności mógł uczestniczyć w całej Mszy św.?

Odpowiedzi z podaniem tradycyjnego adresu pocztowego prosimy przesyłać e-mailem na adres: studium@gosc.pl lub pocztą tradycyjną:

"Gość Niedzielny" Plac Katedralny 1
33-100 Tarnów

Administratorem danych osobowych jest Instytut Gość Media (Organizator). Dane osobowe są przetwarzane na podstawie Pani/Pana zgody, w celu przeprowadzenia konkursu, przez okres do zakończenia całego postępowania konkursowego. Dane osobowe mogą być udostępniane uprawnionym organom. Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu, wniesienia skargi do organu nadzorczego. W każdym momencie zgody na przetwarzanie danych w celu przeprowadzenia konkursu jak i opublikowanie wyników mogą zostać wycofane przez kontakt na adres e-mail: sekretariat@igomedia.pl.

Odpowiedzi

Konkurs

Zgłoszenie

 "Gość Niedzielny"
Ul. Katedralna 1
33-100 Tarnów

lub na adres
studium@gosc.pl