Nowy numer 13/2024 Archiwum

Eteryczne spotkanie

W diecezji gościli dyrektorzy niezależnych katolickich stacji radiowych. Rozgłośnie będą wymieniać się informacjami.

Stacje katolickie w Polsce będą wymieniać się informacjami. O szczegółach współpracy rozmawiali księża dyrektorzy podczas spotkania Forum Niezależnych Rozgłośni Katolickich.

Już za kilka miesięcy ma ruszyć projekt wspólnej wymiany informacji. Trwają testy nad programem informatycznym pomiędzy Radiem RDN Małopolska w Tarnowie a Radiem Warszawa. – Jeżeli wypadną pomyślnie to zacznie on funkcjonować także w innych stacjach – mówi ks. Grzegorz Walkiewicz, dyrektor Radia Warszawa, zastępca przewodniczącego Forum Niezależnych Rozgłośni Katolickich.

– Chcemy wymieniać się najważniejszymi informacjami, głównie z życia Kościoła, ale też tymi o charakterze ponadlokalnym. Nie mówimy na razie o tworzeniu serwisów informacyjnych, ale o wymianie newsów – dodaje.

 Dyrektorzy stacji katolickich odwiedzili Radio RDN Małopolska w Tarnowie oraz spotkali się z biskupem tarnowskim Andrzejem Jeżem.

– Dziennikarze katoliccy „odczarowują” Kościół. Wiele osób, które nie znają Kościoła, mają zupełnie wypaczony jego obraz. Nie możemy do tych osób dotrzeć, a właśnie poprzez dziennikarstwo jest to możliwe, żeby podać aktualny, obiektywny obraz Kościoła – powiedział bp Jeż.

Dotychczasowa współpraca między rozgłośniami dotycząca m.in. wymiany audycji przynosi duże efekty. – Nasze Radio RDN Małopolska i RDN Nowy Sącz korzysta z audycji Radia Podlasie, Radia Warszawa, Radia Doxa. Takimi audycjami, które do tej pory były na antenie naszego radia to m.in. „Salon Dziennikarski”, audycja produkowana przez Radio Warszawa. W nowej ramówce będziemy również korzystać z audycji „Księga”. Są to komentarze do czytań niedzielnych przygotowywane przez księdza Pawlukiewicza, audycje z Radia Doxa „Być kobietą” , „Z wiarą szukam”. Również jedenaście stacji radiowych korzysta z naszej audycji „Lista z mocą”, „Przeboje polskiej muzyki chrześcijańskiej” – mówi ks. Miszczak.

Za pogłębieniem współpracy rozgłośni jest ks. dr hab. Michał Drożdż, dyrektor Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. – Bez współpracy, dzielenia się doświadczeniami i wypracowanymi formami programów, przyszłość radiofonii na pewno nie będzie możliwa – powiedział ks. Drożdż, gość spotkania.

Forum Niezależnych Rozgłośni Katolickich w Polsce powstało półtora roku temu. Należy do niego ok. 20 stacji. Jesienne obrady są podsumowaniem tegorocznej współpracy dotyczącej m.in. kanonizacji Jana XXIII i Jana Pawła II oraz planowaniem kolejnych inicjatyw związanych m.in. z promocją muzyki chrześcijańskiej. Platformą wymiany informacji jest strona www.radiokatolickie.pl.

Mówi ks. Grzegorz Walkiewicz, dyrektor Radia Warszawa, zastępca przewodniczącego Forum Niezależnych Rozgłośni Katolickich:

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy