• facebook
 • Newsletter
 • rss
 • Rycerze w Tuchowie

  js

  dodane 02.10.2014 16:12

  W 110. rocznicę koronacji obrazu Matki Bożej Tuchowskiej Rycerstwo Niepokalanej zawierzyło się Maryi.

  2 października mija 110. rocznica koronacji cudownego obrazu Matki Bożej Tuchowskiej. To również 10. rocznica powstania Zarządu Diecezjalnego Rycerstwa Niepokalanej w naszej diecezji. Z tej okazji w Tuchowie odbyło się minisympozjum „Rodzina. Wezwanie Fatimy do uświęcenia rodziny”.

  – Do podjęcia tematu rodziny zachęciły nas słowa bp. Andrzeja Jeża wypowiedziane 27 lipca w Niepokalanowie podczas zjazdu Rycerstwa Niepokalanej z całej Polski – mówi Jan Hajduga, prezes rycerstwa w diecezji. – Biskup powiedział wtedy: „Jakoś mało uwagi zwraca się na to, że dar Maksymiliana został ofiarowany rodzinie Franciszka. Można by rzec, że w prorodzinnej postawie męczennika z Oświęcimia ujawnia się zadanie dla rycerzy Niepokalanej – uczynić wszystko, aby umocnić rodziny darem macierzyństwa i ojcostwa, ocalić rodziny przed demoralizacją i zniszczeniem. W was cała nadzieja, żeby wprowadzać młodość duchową. Trzeba odnowić nasze rodziny”. Bp Jeż wskazał nam, rycerzom, jak ważna jest dziś codzienna troska o rodziny w ramach lokalnych oddziałów Rycerstwa Niepokalanej. Podkreślił, że rycerskość jest symbolem odwagi, poświęcenia, honoru, życia według określonych zasad i wartości. Wskazywał również, że dziś potrzeba rycerskiej postawy w obronie fundamentalnych wartości – dodaje prezes.

  Zebranych w bazylice gości powitał gospodarz miejsca o. Bogusław Augustowski CSRS. Następnie głos zabrał ks. Stanisław Śliwa, asystent diecezjalny rycerstwa. – Dziękuję wszystkim gościom, szczególnie rycerstwu z Niepokalanowa i delegacjom z diecezji za obecność, ofiarowany czas i wspólną modlitwę – mówił.

  Podczas sympozjum ks. dr Krzysztof Czapla, dyrektor Sekretariatu Fatimskiego w Zakopanem na Krzeptówkach, mówił o wezwaniu Fatimy do uświęcenia rodziny. – W objawieniach fatimskich Bóg poprzez ukazanie się Świętej Rodziny z Nazaretu pyta nas, jak wyglądają wasze rodziny. To pytanie musi sobie zadać każdy, również członkowie rycerstwa, którzy są tak blisko Maryi – podkreślał prelegent.

  W ramach spotkania odbyły się również Różaniec na Dróżkach Maryjnych, koronka, a także montaż słowno-muzyczny. Podczas Mszy św., której przewodniczył bp Stanisław Salaterski, Rycerstwo Niepokalanej zostało zawierzone Matce Bożej.

  «« | « | 1 | » | »»

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół