Nowy numer 13/2024 Archiwum

Miłosierny Samarytanin

Przypowieść o miłosiernym Samarytaninie jest odpowiedzią i wskazaniem – jest wskazaniem „co powinienem czynić, aby odziedziczyć życie wieczne?”

IV. Kontemplatio – czas bycia sam na sam z Panem

Po lectio – po poznaniu słowa, po spojrzeniu na siebie – meditatio, po oratio – po modlitwie, następuje czas ciszy – bycie w ciszy z Bogiem.

Modlitwa na zakończenie medytacji

Bóg „widzi” mnie z daleka (por. Łk 15,20), nawet gdybym był na krańcach ziemi (por. Ps 139,1-12)! Ja często poraniony, uciekam przed Nim; ale On wychodzi mi naprzeciw, wchodząc w najdalsze opuszczenie, aż po wołanie: „Boże mój, Boże mój, czemuś Mnie opuścił?” (Mk 15,34).

Ja często wpadam w ręce rozbójników; On skończył dla mnie między złoczyńcami (Łk 23,33.39-43). Jestem odzierany z Jego obrazu we mnie; a tymczasem Jego nagość ubiera mnie (por. Łk 23,34b). Jestem raniony; tymczasem przez Jego rany zostaje uzdrawiany (1P 2,25).

Jestem porzucany na wpół żywy; Jego całkowite powierzenie się śmierci daje mi życie (Łk 23,40). Tak często opuszczam Ojca i tracę życie; On mi je przywraca, oddając się Ojcu (Łk 23,46). On zszedł, zobaczył (por. Wj 3,7-8), wzruszył się, podszedł do mnie i opatrzył rany mojego serca (por. Ps 147,3), gdyż jest łaską i miłosierdziem (por. Wj 33,19). Jest moim Bogiem, który kocha mnie miłością odwieczną (Jr 31,3)!

A teraz mogę Go kochać całym sercem, odwzajemniając się: „Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych najmniejszych moich braci, Mnie uczyniliście” (Mt 25,40).



[1] I. Gargano, Lectio Divina do Ewangelii św. Łukasza (1), Sandomierz 2001, s. 124.

[2] Zob. J. Flawiusz, Dawne dzieje Izraela, XVIII, 2,2.

[3] Zob. Tamże, XX,6,1.

[4] Zob. I. Gargano, Lectio Divina do Ewangelii św. Łukasza (1), s. 132-137.

[5] Zob. D. Baldi, W Ojczyźnie Chrystusa. Przewodnik po Ziemi Świętej, Kraków-Asyż 1993, s. 185-186.

 

« 22 23 24 25 26 »
DO POBRANIA: |
oceń artykuł Pobieranie..
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Pytanie

Kto w starożytności mógł uczestniczyć w całej Mszy św.?

Odpowiedzi z podaniem tradycyjnego adresu pocztowego prosimy przesyłać e-mailem na adres: studium@gosc.pl lub pocztą tradycyjną:

"Gość Niedzielny" Plac Katedralny 1
33-100 Tarnów

Administratorem danych osobowych jest Instytut Gość Media (Organizator). Dane osobowe są przetwarzane na podstawie Pani/Pana zgody, w celu przeprowadzenia konkursu, przez okres do zakończenia całego postępowania konkursowego. Dane osobowe mogą być udostępniane uprawnionym organom. Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu, wniesienia skargi do organu nadzorczego. W każdym momencie zgody na przetwarzanie danych w celu przeprowadzenia konkursu jak i opublikowanie wyników mogą zostać wycofane przez kontakt na adres e-mail: sekretariat@igomedia.pl.

Odpowiedzi

Konkurs

Zgłoszenie

 "Gość Niedzielny"
Ul. Katedralna 1
33-100 Tarnów

lub na adres
studium@gosc.pl