Nowy numer 13/2024 Archiwum

Fundament życia ludzkiego

Wiara w ujęciu św. Tomasza z Akwinu.

Dowód rzeczy niewidzialnych

Na zakończenie przeprowadzonych rozważań, możemy powrócić do początku, do wypowiedzi z Listu do Hebrajczyków, w której jest podkreślone, że wiara jest „dowodem rzeczy niewidzialnych”.

Dla św. Tomasza jest to wypowiedź organizująca całą jego teologię wiary, starającą się pokazać, że mimo iż dotyczy rzeczywistości niewidzialnych wiara jest ich „dowodem”, nie tyle dowodem w sensie logicznym, ale dowodem w sensie egzystencjalnym, to znaczy fundamentem, oparciem, gwarancją, spójnym uzasadnieniem wystarczającym do pokierowania swoim życiem, aby przeżyć je jak najbardziej po ludzku, przyjmując dobro odpowiadające rozumnej naturze, aby wypełnić swoją pielgrzymkę w tym świecie, a zarazem osiągnąć to, co wykracza poza ramy tego świata, czyli dojść do ojczyzny, która jest w niebie, a którą dla człowieka jest sam Bóg.

Propozycja rozumienia wiary zaprezentowana przez świętego Tomasza z Akwinu jawi się jako w pełni odpowiadająca założeniom, które wyrastają z tradycji biblijnej, a za pośrednictwem refleksji teologicznej stają się w sposób usystematyzowany przystępne i zrozumiałe dla człowieka przez odniesienie do jego natury i codziennego życia.



[1] Benedykt XVI, Audiencja generalna (16 czerwca 2010 r.).

[2] Tomasz z Akwinu, Streszczenie teologii [2], w: tenże, Dzieła wybrane, tł. J. Salij, K. Suszyło, M. Starowieyski, W. Giertych, Kęty 1999, s. 14.

[3] Tamże.

[4] Tenże, De potentia Dei q. 6 a. 2 ad 9: Miraculum miraculorum.

[5] Tenże, Komentarz do Ewangelii św. Jana, c. 6, lect. 4.

[6] Tenże, Jak uzasadnić wiarę, w tenże, Dzieła wybrane, s. 329.

[7] Tenże, Summa theologiae III q. 46 a. 4.

[8] Tenże, Summa theologiae II-II q. 1 a. 2 ad 2.

[9] Tenże, Wykład Składu Apostolskiego, czyli „Wierzę w Boga” [1-4], w: tenże, Dzieła wybrane, s. 576-577.

[10] Tamże [3], s. 577.

[11] Tamże [4], s. 577.

[12] Tamże.

[13] Tamże.

[14] Tenże, In III Sententiarum d. 24 a. 1 q. 3 c: Variatio temporis determinat, non variat fidei.

[15] Por. J. Pelikan, Jezus przez wieki, tł. A. Pawelec, Kraków 1993

[16] Tomasz z Akwinu, Kwestie dyskutowane o prawdzie [14, 12], tł. A. Aduszkiewicz, L. Kuczyński, J. Ruszczyński, Kęty 1998, s. 680.

[17] Tamże [14, 10], s. 670.

[18] Tamże.

[19] Tamże.

 

« 7 8 9 10 11 »
DO POBRANIA: |
oceń artykuł Pobieranie..
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Pytanie

Kto w starożytności mógł uczestniczyć w całej Mszy św.?

Odpowiedzi z podaniem tradycyjnego adresu pocztowego prosimy przesyłać e-mailem na adres: studium@gosc.pl lub pocztą tradycyjną:

"Gość Niedzielny" Plac Katedralny 1
33-100 Tarnów

Administratorem danych osobowych jest Instytut Gość Media (Organizator). Dane osobowe są przetwarzane na podstawie Pani/Pana zgody, w celu przeprowadzenia konkursu, przez okres do zakończenia całego postępowania konkursowego. Dane osobowe mogą być udostępniane uprawnionym organom. Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu, wniesienia skargi do organu nadzorczego. W każdym momencie zgody na przetwarzanie danych w celu przeprowadzenia konkursu jak i opublikowanie wyników mogą zostać wycofane przez kontakt na adres e-mail: sekretariat@igomedia.pl.

Odpowiedzi

Konkurs

Zgłoszenie

 "Gość Niedzielny"
Ul. Katedralna 1
33-100 Tarnów

lub na adres
studium@gosc.pl