• facebook
 • Newsletter
 • rss
 • Polskie i katolickie skarby

  xzw /DSI

  dodane 11.03.2015 15:07

  Na ratowanie zabytków kultury narodowej i sakralnej diecezja dostanie ponad 3 mln zł.

  Kolejne zabytkowe świątynie w diecezji tarnowskiej będą remontowane. Pieniądze na prace konserwatorskie pochodzą od samorządu województwa małopolskiego oraz Ministerstwa  Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Z ministerialnej puli 80 mln zł na remonty zabytków w diecezji tarnowskiej przeznaczono ponad 3 mln zł.

  - To spore dofinansowania, po kilkaset tysięcy złotych. Cieszymy się, że będą to kontynuacje prac rozpoczętych w poprzednich latach. W Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego szczególnie cenione są wnioski o dofinansowanie prac przy zabytkach drewnianych. Spośród 13 dofinansowanych prac aż 10 dotyczy drewnianych kościołów. Cieszę się też, że zostały dostrzeżone kościoły niedawno wpisane na listę UNESCO. Prace konserwatorskie będą prowadzone w cerkwiach w Brunarach, Kwiatoniu i Powroźniku - mówi ks. dr Piotr Drewniak, diecezjalny konserwator zabytków.

  Samorząd województwa małopolskiego przeznaczył 3,5 mln zł na konserwację zabytków. Prawie 1,4 mln zł to dofinansowanie prac w kościołach diecezji tarnowskiej.

  W tym roku uda się przeprowadzić ok. 50 remontów i prac konserwacyjnych. Dotacja zostanie przekazana m.in. na remont stropu kościoła pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Nowym Wiśniczu, drewnianych słupów podtrzymujących strop kościoła pw. Matki Bożej Szkaplerznej w Moszczenicy oraz remont faset w kaplicy klasztornej w Białym Klasztorze sióstr Niepokalanego Poczęcia NMP w Nowym Sączu. 

  - Dotacje wynoszą po kilka, kilkanaście czy nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. To duże wsparcie dla parafii. Będą to najczęściej prace we wnętrzach świątyń - konserwacje ołtarzy, obrazów, polichromii, stacji drogi krzyżowej - dodaje ks. Drewniak.

  Diecezja tarnowska liczy jeszcze na dotacje od Małopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Ponadto rozstrzygnięte zostaną także konkursy na Podkarpaciu u konserwatora zabytków i w Urzędzie Marszałkowskim w Rzeszowie.

  Posłuchaj ks. Piotra Drewniaka:

  «« | « | 1 | » | »»

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół