Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Bóg Ojcem posyłającym Syna, aby nas pojednać ze Sobą. Ewangelia według św. Marka

Św. Marek napisał Ewangelię, w centrum której występuje osoba i dzieło Mistrza z Nazaretu.

W jakim celu św. Marek napisał Ewangelię?

Św. Marek napisał Ewangelię, w centrum której występuje osoba i dzieło Mistrza z Nazaretu. Jest to zatem księga objawienia Jezusa Chrystusa. Ewangelista, określając Jego tożsamość, czyli przedstawiając, kim On jest, opisuje Go w stosunku do Boga Ojca. Dla niego tytuł Syn Boga jest najważniejszy wśród wszystkich określeń chrystologicznych.[2] Wszyscy, którzy z uwagą czytają jego Ewangelię, zauważają, iż Jezus żyje i działa w jednym, zasadniczym odniesieniu do Ojca. Do Niego zwraca się w pełnym synowskiej miłości słowie: „Abba” (Mk 14,36).

Już w pierwszych słowach Ewangelii św. Marka zasygnalizowany jest pośrednio temat ojcostwa Boga. Ewangelista pisze bowiem: „Początek Ewangelii Jezusa Chrystusa, Syna Bożego” (Mk 1,1).  Pisząc o Jezusie Chrystusie, Synu Boga, wskazuje tym samym na Boga jako Ojca.

Tytuł Syn Boga, w odniesieniu do Jezusa, przewija się przez całe dzieło Markowe,[3] gdyż jest to najbardziej zaszczytne określenie i rzutuje na całą tę księgę Nowego Testamentu.[4] Ale Ewangelista nie tylko chciał stwierdzić, że Jezus jest Synem Bożym, ale chciał również o tym fakcie wszystkich przekonać. Dlatego odwołuje się do cudów i znaków dokonanych przez Niego. Dochodzi do tego szereg utrwalonych przez niego wyznań, które potwierdzają, że Jezus jest Synem Boga. Występuje to na początku Ewangelii (Mk 1,1), w perykopie o chrzcie Jezusa (Mk 1,11), w opisie przemienienia (Mk 9,7) i na końcu w wyznaniu setnika-poganina pod krzyżem (Mk 15,39).

Zaraz na początku Ewangelii (Mk 1,2-3), w ścisłym związku ze stwierdzeniem, że Jezus jest Synem Bożym, pozostaje obietnica z Księgi Malachiasza. Autor tej księgi Starego Testamentu pisze o pojawieniu się Eliasza przed przyjściem Pana  (Ml 3,23), czyli Boga. Tę obietnicę św. Marek odnosi do Jezusa, którego przedstawia jako Chrystusa i Syna Boga. W takim razie Ewangelista od samego początku podkreśla, że Jezus jest Bogiem, zgodnie ze starotestamentalną zapowiedzią Księgi Malachiasza (Ml 3,23).[5]

« 1 2 3 4 5 »
DO POBRANIA: |
oceń artykuł Pobieranie..
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Pytanie

Kto w starożytności mógł uczestniczyć w całej Mszy św.?

Odpowiedzi z podaniem tradycyjnego adresu pocztowego prosimy przesyłać e-mailem na adres: studium@gosc.pl lub pocztą tradycyjną:

"Gość Niedzielny" Plac Katedralny 1
33-100 Tarnów

Administratorem danych osobowych jest Instytut Gość Media (Organizator). Dane osobowe są przetwarzane na podstawie Pani/Pana zgody, w celu przeprowadzenia konkursu, przez okres do zakończenia całego postępowania konkursowego. Dane osobowe mogą być udostępniane uprawnionym organom. Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu, wniesienia skargi do organu nadzorczego. W każdym momencie zgody na przetwarzanie danych w celu przeprowadzenia konkursu jak i opublikowanie wyników mogą zostać wycofane przez kontakt na adres e-mail: sekretariat@igomedia.pl.

Odpowiedzi

Konkurs

Zgłoszenie

 "Gość Niedzielny"
Ul. Katedralna 1
33-100 Tarnów

lub na adres
studium@gosc.pl