Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Apostołowie i Niewierny Tomasz (J 20,19-29)

Celem medytacji jest zwrócenie uwagi na wiarę człowieka, która rodzi się z kontemplacji Chrystusa.

Niewątpliwie „umiłowany uczeń” jest ideałem ucznia Chrystusa, który dzięki głębi widzenia oświeconego wiarą, potrafi w zewnętrznych znakach dostrzegać działanie samego Boga. Cennym jest także niezwykły szacunek, którym ów uczeń otaczał Piotra. W tym duchu bowiem wydaje się należy patrzeć na oczekiwanie, aż Piotr przybędzie do grobu.

O ile jednak można uznać, iż „ów uczeń” uwierzył, to zasadnym – mając w pamięci przytoczone na początku tego fragmentu fragmenty przekazu św. Łukasza – będzie uznanie, iż Piotr nie uwierzył[7]. Piotr zdaje się w oparciu o znaki nie dochodzić do wiary w Jezusa żyjącego. Widzi pusty grób, widzi płótna, chustę – to jednak nie prowadzi go do wiary[8]. Św. Łukasz wyraźnie to wskazuje pisząc, iż Piotr wrócił do siebie dziwiąc się temu. Niewątpliwie przekaz Czwartej Ewangelii podkreśla znaczenie apostoła Piotra. Ukazuje go jednak jako człowieka, który jest bliski wszystkim ludziom. Piotr również – choć zobaczył – niekoniecznie uwierzył. Być może miał wątpliwości. Na każdego bowiem człowieka przychodzi czas wątpliwości. Drugi uczeń inaczej spojrzał na pusty grób. Trudno uznać czy uwierzył – a raczej w co uwierzył. Również i Piotr – zobaczył pusty grób – i trudno stwierdzić, czy uwierzył czy też nie. Jest jednak niewątpliwym świadkiem pustego grobu. Jest pierwszym, który ujrzał, iż grób Jezusa jest pusty. Pozostały w nim jedynie płótna i chusta złożona osobno.

„Dotąd bowiem nie rozumieli jeszcze Pism” (J 20,9). Być może autor Czwartej Ewangelii pragnął podkreślić wielką wiarę „umiłowanego ucznia” – choć nie rozumiał pism, to jednak potrafił uwierzyć. A być może św. Jan pragnie podkreślić znaczenie pism w drodze do poznawania tajemnicy Chrystusa[9].

Wydaje się, że ani jednak pusty grób, ani znajomość Pism nie legły u podstaw wiary w zmartwychwstanie. Decydującym czynnikiem było ukazanie się Chrystusa. Musiało nastąpić spotkanie z samym Mistrzem. Ze Zmartwychwstałym.

« 3 4 5 6 7 »
oceń artykuł Pobieranie..
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Pytanie

Kto w starożytności mógł uczestniczyć w całej Mszy św.?

Odpowiedzi z podaniem tradycyjnego adresu pocztowego prosimy przesyłać e-mailem na adres: studium@gosc.pl lub pocztą tradycyjną:

"Gość Niedzielny" Plac Katedralny 1
33-100 Tarnów

Administratorem danych osobowych jest Instytut Gość Media (Organizator). Dane osobowe są przetwarzane na podstawie Pani/Pana zgody, w celu przeprowadzenia konkursu, przez okres do zakończenia całego postępowania konkursowego. Dane osobowe mogą być udostępniane uprawnionym organom. Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu, wniesienia skargi do organu nadzorczego. W każdym momencie zgody na przetwarzanie danych w celu przeprowadzenia konkursu jak i opublikowanie wyników mogą zostać wycofane przez kontakt na adres e-mail: sekretariat@igomedia.pl.

Odpowiedzi

Konkurs

Zgłoszenie

 "Gość Niedzielny"
Ul. Katedralna 1
33-100 Tarnów

lub na adres
studium@gosc.pl