• facebook
 • Newsletter
 • rss
 • Kościoły dwóch papieży

  GB

  dodane 14.05.2015 09:38

  W tarnowskim Biurze Wystaw Artystycznych można oglądać nowoczesne świątynie.

  Wernisaż wystawy fotograficznej Lukasa Jasanskýego i Martina Poláka „Kościoły, kościoły” odbył się 13 maja. Jej kuratorem jest Adam Mazur.

  Wystawa jest premierowym w Polsce pokazem cyklu „Kościoły, kościoły” – fotografii polskich współczesnych kościołów wykonanych przez czeski duet Jasanský/Polák. Cykl powstaje od 2012 roku i obejmuje także kościoły z Tarnowa i okolic. Na kilkudziesięciu fotografiach zobaczymy świątynie nowoczesne, wybudowane w czasach powojennych.

  – To nas zaskoczyło, uderzyło, zwróciło naszą uwagę, bo o ile starszej architektury sakralnej mamy w Czechach nieco, to tej nowoczesnej już w ogóle – mówią Jasanský i Polák. Nie fotografowali też wszystkiego, co "wpadło im w ręce", ale te kościoły, które szczególnie zwróciły ich uwagę. 

  Co ciekawe, artyści nie podpisują swoich prac, nie informują, gdzie stoi dany obiekt, bo nie chcą dyskutować, wdawać się w publicystykę,  ale swoje prace, wykonane z prostotą, z zachowaniem absolutnie czystej formy, prezentują bez żadnego uzupełniającego komentarza.

  – Nie oceniamy tej architektury, pokazujemy ją tak, jak ją widzimy. Oczywiście prywatnie niektóre nam się podobały, inne były dla nas przykładami stylistyki przerażającej, przemysłowej, wyglądały jak galerie handlowe, inne jak statki kosmiczne – mówią. To ich czyste spojrzenie na tę architekturę sprawia, że prace mogą być punktem wyjścia do interesujących dyskusji i refleksji. Nie tylko dotyczącej styku religii i architektury, ale przede wszystkim przestrzeni miast i wsi, w której kościoły są ewidentną dominantą.

  - Jeśli współczesna czeska fotografia miałaby „papieża” to zapewne byłby nim na zmianę Lukas Jasanský lub Martin Polák – zapewnia Adam Mazur. Wystawę w tarnowskim BWA przy ul. Słowackiego można oglądać do 14 czerwca.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  , aby komentować lub podaj nazwę wyświetlaną
  Gość

   Reklama

   Zapisane na później

   Pobieranie listy

   Reklama

   przewiń w dół