• facebook
 • Newsletter
 • rss
 • Paradny marsz

  ks. Zbigniew Wielgosz

  dodane 06.06.2015 13:44

  Małopolska po raz trzeci gości najlepsze drużyny z klas mundurowych z całej Polski.

  16 drużyn z klas mundurowych, które zwyciężyły w eliminacjach wojewódzkich, rozpoczęło rywalizację w III Ogólnopolskim Przeglądzie Musztry Paradnej.

  Przegląd odbywa się w Tarnowie 6 i 7 czerwca. Reprezentanci 16 województw uczestniczyli najpierw w sesji popularno-naukowej poświęconej zasadom noszenia umundurowania i odznak wojskowych oraz walorom turystycznym regionu tarnowskiego. Sesja odbyła się w auli Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego.

  – Chcieliśmy pokazać naszym gościom bogactwo historii i teraźniejszości naszego regionu. W regionie tarnowskim istnieje 29 szkół, w których są klasy mundurowe. Ważne jest to, by te szkoły, klasy wyrabiały w uczniach szacunek do symboli narodowych, kształtowały w nich postawę obywatelską, uczyły tradycji patriotycznych, narodowych – mówi Urszula Blicharz z tarnowskiej delegatury małopolskiego kuratorium.  

  Z auli w paradnym szyku młodzi przeszli pod Grób Nieznanego Żołnierza, gdzie miała miejsce ceremonia wojskowa, wciągnięto flagę na maszt, odśpiewano hymn narodowy i złożono wiązanki kwiatów.

  Ulicą Wałową uczestnicy przeglądu przedefilowali na rynek. Tu miał miejsce pierwszy etap przeglądu. Drużyny zaprezentowały program obowiązkowy. – Program obowiązkowy składa się z różnych elementów, które wykonuje drużyna w zależności od rozkazu dowódcy. To mogą być m.in. występowanie z szeregu, tworzenie dwuszeregu, marsz, zwroty, zaginanie skrzydeł, oddanie honorów - mówią reprezentanci województwa wielkopolskiego, uczniowie Zespołu Szkół im. Mikołaja Kopernika w Koninie.

  Z województwa małopolskiego do finału zakwalifikowała się drużyna z Zespołu Szkół im. Władysława Orkana w Marcinkowicach, która zajęła I miejsce w przeglądzie wojewódzkim. Na prawach gospodarzy w finale ogólnopolskim znalazła się drużyna z XVI LO im. Armii Krajowej w Tarnowie. – Nasza drużyna składa się z 12 osób i dowódcy. Do dzisiejszego przeglądu ćwiczyliśmy pół roku. Musztra uczy gry zespołowej, polegania na drugiej osobie, dyscypliny – mówią Filip, Klaudia i Daria.

  7 czerwca na tarnowskim rynku odbędzie się drugi etap przeglądu. Tym razem drużyny przedstawią 10-minutowy program dowolny. Przegląd zakończy rozdanie nagród i dyplomów.

  Małopolska po raz trzeci gości najlepsze drużyny z klas mundurowych z całej Polski. W 2014 roku Ogólnopolski Przegląd Musztry Paradnej odbył się w Brzesku. Pisaliśmy o tym tutaj. Zobacz również galerie zdjęć z ubiegłorocznego konkursu.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół