Nowy numer 15/2024 Archiwum

Wierzę w Boga Ojca

Prawdziwy Bóg to Bóg jest Bogiem Abrahama, Izaaka i Jakuba, Bogiem Mojżesza i proroków, a przede wszystkim Bogiem Jezusa Chrystusa.

Bóg jest Ojcem

Prawdziwy Bóg to Bóg jest Bogiem Abrahama, Izaaka i Jakuba, Bogiem Mojżesza i proroków, a przede wszystkim Bogiem Jezusa Chrystusa. W tego Boga wierzymy. Wiara jest osobowym przylgnięciem człowieka do Boga i dobrowolnym uznaniem całej prawdy, którą Bóg objawił[2]. Taka wiara zakłada moment spotkania z Bogiem objawiającym się człowiekowi, poznanie tego Boga, otwarcie się na Jego słowo i zawierzenie Mu całego życia. Słusznym wydaje się wobec tego rozpoczęcie poznania Boga od tego, co On sam o sobie powiedział w Objawieniu.

Osobowość Boga w Piśmie Świętym

Człowiek używając swojego rozumu może z rzeczy stworzonych (objawienie naturalne) poznać istnienie Boga i niektóre Jego przymioty. Poznanie Boga jako stwórcy świata, który wyraża Jego mądrość, wszechmoc i piękno, możliwe jest niezależnie od objawienia biblijnego. Takie przekonanie wyraża Księga Mądrości (13,1‑9)[3] i List do Rzymian (1,19‑20)[4]. Tak naucza Sobór Watykański II „Naturalnym światłem ludzkiego rozumu można z rzeczy stworzonych na pewno poznać Boga, początek i koniec wszystkich rzeczy”[5].

Wielu ludzi dochodzi do przekonania o istnieniu Boga i do wiary w Niego posługując się argumentacją racjonalną. Świat mówi o istnieniu Stwórcy. W tym poznaniu Boga człowieka nie jest jednak skazany na „błądzenie po omacku”. Bóg sam o sobie mówił na przestrzeni dziejów zbawienia. Ideą podstawową w objawieniu nadprzyrodzonym jest osobowość Boga. Bóg jest Bogiem żywym i osobowym, obecnym i działającym pośród swojego ludu i nawiązującym z człowiekiem dialog. Nie jest to Bóg filozofów (idea, system filozoficzny, etyczny itp.). Jest żywym Bogiem, działającym w historii i poprzez historię. Bóg nie jest jakąś nieokreśloną siłą, czy bezosobową potęgą, ale Bogiem, do którego można się zwracać i którego można i trzeba słuchać.[6]

« 1 2 3 4 5 »
DO POBRANIA: |
oceń artykuł Pobieranie..
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Pytanie

Kto w starożytności mógł uczestniczyć w całej Mszy św.?

Odpowiedzi z podaniem tradycyjnego adresu pocztowego prosimy przesyłać e-mailem na adres: studium@gosc.pl lub pocztą tradycyjną:

"Gość Niedzielny" Plac Katedralny 1
33-100 Tarnów

Administratorem danych osobowych jest Instytut Gość Media (Organizator). Dane osobowe są przetwarzane na podstawie Pani/Pana zgody, w celu przeprowadzenia konkursu, przez okres do zakończenia całego postępowania konkursowego. Dane osobowe mogą być udostępniane uprawnionym organom. Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu, wniesienia skargi do organu nadzorczego. W każdym momencie zgody na przetwarzanie danych w celu przeprowadzenia konkursu jak i opublikowanie wyników mogą zostać wycofane przez kontakt na adres e-mail: sekretariat@igomedia.pl.

Odpowiedzi

Konkurs

Zgłoszenie

 "Gość Niedzielny"
Ul. Katedralna 1
33-100 Tarnów

lub na adres
studium@gosc.pl