• facebook
 • Newsletter
 • rss
 • Bogactwo życia

  js, br.Tomasz Bil CSsR, br. Arkadiusz Buszka CSsR

  dodane 03.07.2015 09:16

  "Nawracajmy się czerpiąc z bogactwa życia konsekrowanego" to hasło przewodnie drugiego dnia Wielkiego Odpustu Tuchowskiego.

  Centralnym punktem tego dnia była Msza św. o 15.00 pod przewodnictwem bp. Andrzeja Jeża, ordynariusza tarnowskiego.

  Na modlitwie w tzw. godzinie miłosierdzia zgromadziły się osoby konsekrowane. Mszę św. poprzedziła modlitwa koronką do miłosierdzia Bożego, którą poprowadziły siostry służebniczki dębickie.

  Bazylika mniejsza w Tuchowie przez cały Rok Życia Konsekrowanego jest kościołem odpustowym, dlatego pielgrzymka osób konsekrowanych do tego miejsca w ramach Wielkiego Odpustu Tuchowskiego stanowi wyjątkowe wydarzenie. Miejsca związane z otrzymaniem odpustu sprzyjają pokucie i nawróceniu. To właśnie maryjnemu wezwaniu do poprawy życia bp. A. Jeż poświęcił znaczną część swojego kazania.

  – W przeciwieństwie do Maryi my nie jesteśmy wolni od grzechu (…) dlatego potrzebujemy wyniszczenia tego, co w nas grzeszne – mówił. Dojść do tego stanu można poprzez modlitwę. Jednak by podjąć trud osobistego nawrócenia, trzeba najpierw uznać, że go potrzebujemy. Biskup przypomniał też, że losy ludzkości zależą od tych, którzy składają swoje życie w ręce Boga. Maryja kieruje do ludzi wezwanie do wzięcia odpowiedzialności za świat poprzez modlitwę wynagradzającą.

  W swojej homilii ks. biskup nawiązał też do misji osób konsekrowanych. Życie osób konsekrowanych w duchu rad ewangelicznych przypomina ludziom o Bogu, do którego powinno się zwracać serce człowieka. Stąd świadectwo obierających takie powołanie powinno popychać wiernych do odnowy chrześcijańskiego życia. Biskup tarnowski na nowo przypomniał, że każda osoba konsekrowana nosi w sobie wielką siłę zmieniającą oblicze tego świata. Z pasterskiego kazania wyłonił się obraz życia konsekrowanego, które zmierza do uczynienia otaczającej nas rzeczywistości bardziej Bożą.

  Tego dnia do Pani Tuchowskiej pielgrzymowali też kapłani świętujący w tym roku 25. rocznicę święceń oraz Akcja Katolicka diecezji tarnowskiej.

  W piątek pielgrzymować będą m.in. osoby chore i niepełnosprawne, służba zdrowia, pracownicy „Caritasu” i DPS-ów. Odbędzie się również koncert zespołu „Testimonium” i czuwanie młodzieży.

    Msza św. na placu sanktuaryjnym
  Tomasz Bil
    Mszy św. w Godzinie Miłosierdzia przewodniczył bp A. Jeż
  Tomasz Bil

  «« | « | 1 | » | »»

  TAGI: ODPUST, TUCHÓW

  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół