• facebook
 • Newsletter
 • rss
 • Ostatni dzień odpustu

  js, br. Tomasz Bil CSsR, br. Arkadiusz Buszka CSsR

  dodane 10.07.2015 09:30

  Dobiegł końca tegoroczny Wielki Odpust Tuchowski. Ostatniego dnia do sanktuarium pielgrzymowali nauczyciele i pracownicy oświaty oraz uczestnicy Pieszej Pielgrzymki Tarnowskiej na Jasną Górę. W czasie Eucharystii kończącej odpust modlitwą zostali objęci dobrodzieje klasztoru redemptorystów i sanktuarium w Tuchowie.

  Hasłem ostatniego dnia odpustu były słowa: „Nawracajmy się, będąc w drodze do szczęścia wiecznego”.

  Mszy św. o 11.00, podczas której swoją pielgrzymkę przeżywali nauczyciele i pracownicy oświaty, przewodniczył ks. prałat Franciszek Kuczek, dziekan dekanatu tuchowskiego i proboszcz parafii pw. św. Katarzyny w Ryglicach.

  Homilię wygłosił natomiast o. Krzysztof Bieliński CSsR, wykładowca Akademii Alfonsjańskiej w Rzymie.

  Kaznodzieja rozpoczął od podzielenia się swoim doświadczeniem słuchacza Szkoły Wychowawców Seminaryjnych, gdzie już wówczas, przed wieloma laty, zwracano uwagę na niepokojące zjawiska, dostrzegane wśród młodzieży, pozostawianej coraz częściej samej sobie. Dlatego, zdaniem kaznodziei, nauczyciele i rodzice powinni być bardziej wychowawcami.

  – Potrzeba mądrych nauczycieli i wychowawców z sercem współodczuwającym jak Jezus. Czyż może być większe powołanie od tego, którym was Bóg obdarzył? – mówił.

    Ostatni dzien odpustu w Tuchowie
  Tomasz Bil
  Odwołując się do słów Ewangelii św. Marka, powiedział, że powołanie nauczyciela rodzi się we współodczuwającym sercu Jezusa, który jako dobry pasterz wskazywał ludziom właściwy kierunek życia.

  – Wasze powołanie, wasza misja ma źródło w sercu Jezusa – przekonywał katolickich nauczycieli o. Bieliński.

  Kaznodzieja zapewniał również swoich słuchaczy, że wbrew pozorom jest jeszcze młodzież, która odkrywa, że Jezusa warto posłuchać.

  Zdaniem redemptorysty, wzorem dobrego nauczyciela jest obecny na kartach Ewangelii Nikodem, który najpierw nocą w poszukiwaniu prawdy przychodzi do Jezusa, potem podczas zebrania Sanhedrynu zabiera głos w dyskusji, stając po stronie Zbawiciela, by w końcu przyznać się przed ówczesną władzą polityczną do wiary w Syna Bożego.

  Wzorowy nauczyciel to ten, który ponad wszystko dąży do prawdy, broni Jezusa w środowisku pracy i naucza nie tylko przez słowo, ale przede wszystkim przez świadectwo życia.

  Ks. prałat Zbigniew Szostak, kustosz Sanktuarium Błogosławionej Karoliny Kózkówny w Zabawie oraz dyrektor Pieszej Pielgrzymki Tarnowskiej na Jasną Górę, przewodniczył Mszy św. o 15.00, na której zgromadzili się głównie uczestnicy tejże pielgrzymki.

  W czasie kazania świadectwem swojego nawrócenia podzielił się pan Grzegorz, jeden z pielgrzymów przybywających do Tuchowa, który kilka lat temu w czasie Mszy św. doświadczył cudownego uzdrowienia z choroby.

  Wielki Odpust Tuchowski zwieńczyła wieczorna Eucharystia sprawowana w intencji dobroczyńców miejscowego klasztoru i sanktuarium. Celebransem i kaznodzieją był o. Witold Radowski, przełożony wspólnoty redemptorystów w Tuchowie.

  Na zakończenie Eucharystii kustosz sanktuarium o. Bogusław Augustowski CSsR skierował słowa podziękowania do wszystkich, którzy włączyli się w przygotowanie i wspólne przeżywanie tegorocznego odpustu. Po Mszy św., jak każdego dnia, odbyła się procesja z Najświętszym Sakramentem.
   

  «« | « | 1 | » | »»

  TAGI: ODPUST, TUCHÓW

  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół