• facebook
 • Newsletter
 • rss
 • Po naukę do Karoliny

  Beata Malec-Suwara

  dodane 10.10.2015 18:00

  Blisko tysiąc katechetów, nauczycieli i wychowawców przyjechało do Zabawy prosić o duchowe wsparcie błogosławioną 16-latkę.

  - Otwierajmy się na nowe osiągnięcia pedagogiki i nauki, przyjmujmy nowe programy, korzystajmy z mądrości pokoleń, ale pozwólmy się też prowadzić mądrości Bożego słowa, a bez wątpienia się nie zawiedziemy, szczęście razem z tytułami zagości w życiu tych, którym służymy - mówił bp Stanisław Salaterski podczas homilii do nauczycieli i katechetów, którzy zgromadzili się w Zabawie 10 października na XIII Diecezjalnej Pielgrzymce Nauczycieli, Wychowawców i Katechetów. - To właśnie słowo Boże prowadzi nas drogami prawdy, wspiera nasze myślenie wartościami, ono bowiem wydobywa z nas ludzi świętych. Kiedy zabraknie takiej postawy, młodzi się pogubią - dodał bp Salaterski.

  Tegoroczna pielgrzymka odbyła się pod hasłem "Wychowywać do pełni człowieczeństwa".

  Jak wyjaśniał ks. Bogusław Połeć, dyrektor Wydziału Katechetycznego tarnowskiej kurii, hasło to należy potraktować jako wyzwanie, zadanie. - Kiedy poznamy siebie, kiedy odnajdziemy własną drogę, wtedy łatwiej docierać do tych, którzy są naszymi wychowankami i uczniami - przekonywał zebranych ks. Połeć. - Uda się nam to, jeśli odnajdziemy ścieżkę i drogę do takich miejsc jak to, w którym dzisiaj jesteśmy. Miejsca, które promieniuje wiernością, prawdą, czystością i miłością - dodał kapłan.

  Roman Bojdo, katecheta w Zespole Szkół Licealnych i Technicznych im. Jana Pawła II w Wojniczu, u bł. Karoliny jest kilka razy do roku. Przyjeżdża tutaj z młodzieżą albo z rodziną. - Prawdziwy sens ofiary bł. Karoliny odkryłem razem z młodzieżą po obejrzeniu filmu o niej. Chociaż żyła sto lat temu, jej przesłanie jest bardzo aktualne. Tak to Pan Bóg jakoś układa, że daje nam świętych, żeby nas zawstydzali, jak powiedział św. Jan Paweł II - zauważa katecheta.

  Z kolei Anna Krawczyk, od dwóch lat katechetka w Woli Rzędzińskiej, przekonuje, że do Zabawy warto przyjeżdżać z wielu względów. - Dzisiejsza pielgrzymka to okazja, by się spotkać, wymienić doświadczeniami, ale u bł. Karoliny można także wyprosić wiele łask - mówi katechetka.

  Uczestnicy XIII Diecezjalnej Pielgrzymki Nauczycieli, Wychowawców i Katechetów mieli okazję wysłuchać wykładu ks. dr. hab. Marka Kluza o wychowawczym posłannictwie nauczyciela w dobie kryzysu wartości. Następnie wzięli udział w Mszy św. sprawowanej pod przewodnictwem bp. Stanisława Salaterskiego oraz w Drodze Krzyżowej śladami męczeństwa bł. Karoliny.

  W diecezji tarnowskiej posługę katechety pełni 500 kapłanów, osób świeckich i sióstr zakonnych.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół