• facebook
 • Newsletter
 • rss
 • Tylko dwa takie koncerty

  ks. Zbigniew Wielgosz

  dodane 03.11.2015 14:32

  Puellae orantes zaśpiewają z Canadian Brass. Tylko dwa koncerty w Polsce.

  Dziewczęcy chór katedralny Puellae orantes podsumował kończący się 30. rok pracy artystycznej.

  – Rozpoczęliśmy go koncertami ze światowej sławy zespołem The King’Singers. Były one wielkim, artystycznym sukcesem – cieszy się ks. Władysław Pachota, dyrektor chóru.

  Dziewczęta śpiewały w największych miastach Polski południowej i centralnej.

  – Śpiewaliśmy we Wrocławiu, Opolu, Katowicach, Sosnowcu, Krakowie, Tarnowie, Kielcach, Lublinie i Warszawie. Najczęściej w katedrach w tych miastach. W koncertach wzięło udział około 5 tys. słuchaczy. Spotkania w Kielcach, Lublinie czy Warszawie przerosły nawet nasze oczekiwania – dodaje ks. Pachota.

  Wydarzeniem w 30-letniej historii chóru był benefis w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach, gdzie zespół zaprezentował nie tylko utwory muzyki sakralnej, ale i rozrywkowej. – Cieszymy się, że w tym roku mogliśmy zaśpiewać tak wiele koncertów – mówi dyrektor chóru.

  W nowym roku pracy chór włączy się w obchody jubileuszowego Roku Miłosierdzia. Zostało zaplanowanych 15 koncertów, m.in. we wszystkich bazylikach diecezji. – Rozpoczniemy ten rok koncertami kolęd, które wykonamy w Krynicy – Zdroju, Dobrej k. Limanowej i Łącku – wylicza ks. Pachota.

  W styczniu chór zaśpiewa z akompaniamentem zespołu Canadian Brass z Toronto. – W 2015 roku mogliśmy pokazać szerokie możliwości wykonawcze naszego zespołu. Idąc tym tropem podjęliśmy kolejne wyzwanie, czyli zaśpiewać jako chór jednorodny z kwintetem dętym Canadian Brass. Będą to unikatowe koncerty, podczas których pokażemy, jak można połączyć dźwięki instrumentów dętych z ludzkim głosem, z sopranami i altami – mówi Aleksandra Topor.  

  Canadian Brass nosi miano najlepszego kwintetu blaszanego na świecie. – Powstał w 1970 roku, więc ma za sobą ogromną historię. Jest reprezentantem Kanady na najważniejszych uroczystościach. Z ciekawostek powiem, żeby był to pierwszy kwintet blaszany, który wystąpił w Carnegie Hall, a jednocześnie pierwszy zachodni, który zagrał w Chinach – opowiada pani Aleksandra.

  Zespół ma swoim koncie ponad 130 albumów, sprzedanych w ponad 2 mln. egzemplarzy. Koncertuje na całym świecie. Prezentuje bardzo różne utwory i style muzyczne. – Podczas naszych koncertów panowie zagrają m.in. fragment „Wiosny” z „Czterech  Pór Roku” Vivaldiego, zagrają Toccatę i fugę d-moll J. S. Bacha, zaprezentują swoją własną interpretację muzyki do baletu „Jezioro Łabędzie” Czajkowskiego. W drugiej części koncertu zespół zagra z chórem. Aranżacje przygotował kompozytor Łukasz Marcinkiewicz. Zależało nam bardzo, żebyśmy wykonali coś bardzo polskiego, będzie więc wiązanka polskich kolęd i pastorałek. Będą utwory z kanonu piosenek bożonarodzeniowych. Będą też niespodzianki – wyjaśnia pani Aleksandra.

  Koncerty z Canadian Brass odbędą się 16 i 17 stycznia 2016 roku o godz. 18. Pierwszy w sali audytoryjnej ICE Kraków Kongress Centre, drugi w sali Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. Bilety są już w sprzedaży. Patronem medialnym koncertów jest „Gość Niedzielny”.           

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół