• facebook
 • Newsletter
 • rss
 • Rodzina medialna

  Beata Malec-Suwara

  dodane 08.11.2015 18:00

  Małgorzata Więczkowska: Dzisiaj rodzice wprowadzili do pokojów dziecięcych kulturę śmierci. Nie dziwmy się, że dziecko boi się, płacze, miewa depresję.

  Psychologowie określają, że dziecko do 3. roku życia nie powinno mieć kontaktu z mediami elektronicznymi dla właściwego rozwoju emocjonalnego, intelektualnego i rozwoju mowy.

  Dziecko, które siedzi przed telewizorem, pozbawiamy możliwości nauki, wypowiadania przez godzinę co najmniej 300 słów, rozwijania i wzbogacania swojej wiedzy i umiejętności.

  - Dzisiaj w większości przedszkoli są zajęcia z logopedą, bo coraz więcej dzieci ma problemy z mową. Kiedyś to było jedno, dwoje dzieci, dziś to jest połowa grupy. To jest efekt nadmiaru kontaktu z obrazem - mówi Małgorzata Więczkowska, specjalista z zakresu edukacji medialnej, na co dzień prowadząca serwis internetowy „Edukacja Medialna” (www.edukacjamedialna.pl).

  Spotkanie z nią w Oratorium św. Kingi w Bochni zorganizowały siostry służebniczki dębickie, prowadzące bocheńską „Ochronkę”.

  - Prowadząc "Ochronkę" i pracując w szkole, obserwujemy ogromne zagrożenie i problemy dzieci. Zorganizowałyśmy to spotkanie z myślą o rodzicach, początkowo miałyśmy zaprosić jedynie rodziców dzieci tylko z naszej "Ochronki", ale okazało się, że zapotrzebowanie jest spore także ze strony nauczycieli. Przyjechali nawet z Ciężkowic - mówi s. Benita Wiesława Bochenek, przełożona domu zakonnego sióstr służebniczek w parafii św. Pawła Apostoła.

  Małgorzata Więczkowska w czasie swojego wykładu wzbogaconego o prezentację multimedialną mówiła o negatywnym wpływie nadmiaru mediów na rozwój naszych dzieci.

  - Włączając telewizor, wyłączamy dziecko - przyznała. Wiele filmów czy bajek dla dzieci nie powinny dzieci oglądać.

  - W dawnych filmach dla najmłodszych agresja, zło, przemoc, była z reguły ukarana. Był morał, którego dziś często brakuje- tłumaczyła prelegentka.

  - Dzisiaj bardzo często 20-minutowe filmy dla dzieci mają 20-30 scen agresywnych. To bardzo dużo negatywnych bodźców skierowanych do dziecka, z którymi nie jest w stanie sobie samo poradzić. Stąd biorą się nadpobudliwe dzieci, ich układ nerwowy jest przeciążony - dodała.

  Małgorzata Więczkowska zwróciła także uwagę na zabawki, ubrania, gadżety, jakie dzieciom fundujemy. - Dzisiaj rodzice wprowadzili do pokojów dziecięcych kulturę śmierci - mówiła, mając na myśli m.in. lalki Monster High, dzieci sławnych potworów - wilkołaka, Draculi, Frankensteina.

  - Kiedyś trupią czaszką oznaczało się substancje szkodliwe, druty wysokiego napięcia, coś, co groziło śmiercią. Dziś trupie czaszki są w pokojach i na ubraniach dziecięcych. Napój dla dzieci to "czarny eliksir" - mówiła Więczkowska. Dzieci identyfikują się z tymi treściami. Dziecko się z nimi oswaja i nie widzi zagrożenia, brnąc w tym kierunku.

  Więcej na ten temat będzie można przeczytać w tarnowskiej edycji "Gościa Niedzielnego" nr 47/2015, który się ukaże na 22 listopada.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół