Nowy numer 15/2024 Archiwum

Odnajdując Jezusa Chrystusa w psalmach

Zapowiedź paschalnej tajemnicy Chrystusa - Psalm 118.

Czy wiadomo, kogo psalmista zachęca do uwielbienia i dziękczynienia Bogu za doznane ocalenie?

Psalmista wzywa wszystkich zgromadzonych do wielbienia dobroci Boga oraz Jego wiernej łaskawości (hebr. ḥesed): „Sławcie PANA, bo jest dobry, bo jego łaska na wieki” (w. 1). Warto w tym miejscu dodać, że czterokrotne użycie w każdym z początkowych wersetów (ww. 1-4) sformułowania o odwiecznej miłosiernej miłości Boga (hebr. ḥesed) wiąże ten fragment w całość, podając w ten sposób istotny motyw dla uwielbienia i dziękczynienia składanego Bogu przez modlitewną wspólnotę. Psalmista swoją zachętę adresuje do trzech grup, które wzywa imiennie. Najpierw apeluje do całego Izraela: „Niech mówi dom Izraela: Jego łaska na wieki” (w. 2), potem do kapłanów: „Niech mówi dom Aarona: Jego łaska na wieki” (w. 3), a wreszcie do wszystkich, którzy uznali nad sobą władzę Boga, zobowiązując się do przestrzegania Jego przykazań: „Niech mówią czciciele PANA: Jego łaska na wieki” (w. 4). Można zatem powiedzieć, że do udziału w liturgii ku czci Boga zaproszony jest każdy, kto Mu zawierzył. Uczestnicy tego radosnego święta składają wyznanie wiary w Boga Izraela, które wyraża okrzyk: „Jego łaska na wieki!”. Zawarty w tym zawołaniu hebrajski termin ḥesed, w kontekście sprawowanej liturgii uwielbienia i dziękczynienia, dotyczy daru łaskawego zbawienia, a także wierności Boga zarówno dla wspólnoty, jak i dla indywidualnego człowieka[11].

« 3 4 5 6 7 »
DO POBRANIA: |
oceń artykuł Pobieranie..
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Pytanie

Kto w starożytności mógł uczestniczyć w całej Mszy św.?

Odpowiedzi z podaniem tradycyjnego adresu pocztowego prosimy przesyłać e-mailem na adres: studium@gosc.pl lub pocztą tradycyjną:

"Gość Niedzielny" Plac Katedralny 1
33-100 Tarnów

Administratorem danych osobowych jest Instytut Gość Media (Organizator). Dane osobowe są przetwarzane na podstawie Pani/Pana zgody, w celu przeprowadzenia konkursu, przez okres do zakończenia całego postępowania konkursowego. Dane osobowe mogą być udostępniane uprawnionym organom. Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu, wniesienia skargi do organu nadzorczego. W każdym momencie zgody na przetwarzanie danych w celu przeprowadzenia konkursu jak i opublikowanie wyników mogą zostać wycofane przez kontakt na adres e-mail: sekretariat@igomedia.pl.

Odpowiedzi

Konkurs

Zgłoszenie

 "Gość Niedzielny"
Ul. Katedralna 1
33-100 Tarnów

lub na adres
studium@gosc.pl