Nowy numer 13/2024 Archiwum

Faryzeusz i celnik (Łk 18,9-14)

Przekaz o faryzeuszu i celniku Jezus kieruje do tych, którzy byli dufni w sobie.

Obudowanie świątyni sprawiło, iż co roku do Jerozolimy przybywały tłumy pielgrzymów, by uroczyście obchodzić najważniejsze żydowskie święta. W Jerozolimie działała kapłańska hierarchia, na czele której stał arcykapłan piastujący równocześnie władzę nad ludem[5]. Arcykapłan, obierany przez Heroda i prokuratorów rzymskich, stał na czele Wysokiej Rady (Sanhedrynu), będąc w ten sposób najwyższym reprezentantem narodu. Wysoka Rada to zgromadzenie o charakterze sądowniczym. To jakby senat. Jerozolimski Sanhedryn składał się z 70 członków, nie licząc arcykapłana. Co do genezy Wysokiej Rady nie mamy pewnych danych. Z kart Ewangelii dowiadujemy się, iż Sanhedryn składał się z trzech ugrupowań: najstarszych kapłanów, uczonych w Piśmie i starszych ludu. W czasach Jezusa dominującą rolę spełniała grupa uczonych w Piśmie, która składała się głównie z faryzeuszy. Odłam saduceuszy, reprezentowany głównie przez arystokrację kapłańską, był liczebnie mniejszy. Kompetencje Sanhedrynu w czasach Jezusa były bardzo duże. O sprawach politycznych, administracyjnych i sądowych decydował jednak prokurator i Rzym.

« 2 3 4 5 6 »
DO POBRANIA: |
oceń artykuł Pobieranie..
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Pytanie

Kto w starożytności mógł uczestniczyć w całej Mszy św.?

Odpowiedzi z podaniem tradycyjnego adresu pocztowego prosimy przesyłać e-mailem na adres: studium@gosc.pl lub pocztą tradycyjną:

"Gość Niedzielny" Plac Katedralny 1
33-100 Tarnów

Administratorem danych osobowych jest Instytut Gość Media (Organizator). Dane osobowe są przetwarzane na podstawie Pani/Pana zgody, w celu przeprowadzenia konkursu, przez okres do zakończenia całego postępowania konkursowego. Dane osobowe mogą być udostępniane uprawnionym organom. Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu, wniesienia skargi do organu nadzorczego. W każdym momencie zgody na przetwarzanie danych w celu przeprowadzenia konkursu jak i opublikowanie wyników mogą zostać wycofane przez kontakt na adres e-mail: sekretariat@igomedia.pl.

Odpowiedzi

Konkurs

Zgłoszenie

 "Gość Niedzielny"
Ul. Katedralna 1
33-100 Tarnów

lub na adres
studium@gosc.pl