• facebook
 • Newsletter
 • rss
 • Rodzina ma się dobrze

  ks. Zbigniew Wielgosz

  dodane 01.03.2016 19:51

  W Tarnowie odbyło się XXI Forum Diecezjalnej Rodziny Szkół im. Jana Pawła II.

  Forum odbyło się w auli Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie.

  W spotkaniu uczestniczyli nauczyciele i uczniowie reprezentujący prawie 80 placówek oświatowych rozsianych na terenie całej diecezji tarnowskiej, którym patronuje Jan Paweł II. To przedszkola, szkoły podstawowe, gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne.

  W XXI Forum wzięli udział m.in. bp Andrzej Jeż, Halina Węgrzyn – prezes DRSJPII, ks. Paweł Stabach – asystent kościelny DRSJPII oraz Bożena Jawor – przewodnicząca Rady Miasta Nowy Sącz.

  Tradycyjnie podczas spotkania zaprezentowały się dwie szkoły noszące imię Jana Pawła II. Z programem artystycznym poświęconym Papieżowi Rodziny wystąpili uczniowie Zespołu Szkół z Mikluszowic.

  – Jana Pawła II poznajemy przez cały rok. Mamy lekcje mu poświęcone, przygotowujemy apele i akademie m.in. z okazji święta szkoły, uczestniczymy w konkursach recytatorskich poezji naszego patrona. Jeździmy na wycieczki do miejsc związanych z Janem Pawłem II. Bierzemy udział w diecezjalnych spotkaniach szkół Jana Pawła II – mówi Wiktor Górecki z II klasy gimnazjum w Mikluszowicach.

  Uczniowie z Mikluszowic recytowali i śpiewali nie tylko o Papieżu Rodziny. – W symboliczny sposób chcieliśmy pokazać przez taniec i pantomimę wartość rodziny, małżeństwa, macierzyństwo i ojcostwo. W jednej ze scen rodzice tworzą namiot ze swoich złączonych dłoni nad głową dziecka. Ten namiot próbują zniszczyć postacie w czarnych pelerynach, które oznaczają dzisiejsze zagrożenia rodziny i małżeństwa. Dla dzieci są nimi używki, przemoc, dla rodziców czasem alkohol lub rozłąka spowodowana wyjazdem kogoś z nich za pracą za granicę. Zagrożeń jest wiele, ale możemy też skutecznie bronić rodziny – dodaje Wiktor.

  Interpretacją tekstów Jana Pawła II, piosenkami i tańcem podzielili się z widzami uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych z Krynicy – Zdroju.

  W hallu przed aulą można było obejrzeć prezentację Zespołu Szkół z Gołkowic Górnych. Uczniowie przywieźli ze sobą kroniki szkolne, dyplomy i puchary i prace malarskie.

  – Priorytetem Diecezjalnej Rodziny Szkół Jana Pawła II jest przede wszystkim realizacja testamentu Jana Pawła II. Wpatrywanie się w jego postać, naśladowanie jego wiary, świętości życia, niezwykłej miłości, którą okazywał. Ta miłość emanowała z papieża i można było jej doświadczyć w każdym spotkaniu z nim. Chcemy kultywować cnoty papieskie i poznawać jego słowa – drogowskazy do poważnego, odpowiedzialnego życia – mówi ks. Paweł Stabach.    

  W tym roku Diecezjalna Rodzina Szkół Jana Pawła II będzie obchodzić 10 rocznicę powstania. Rodzinę powołał do istnienia bp Wiktor Skworc. Szkoły spotykają się kilka razy w roku. – Mamy pielgrzymkę do Starego Sącza, gdzie modlimy się przy ołtarzu papieskim. Uczniowie z naszych szkół – bierzmowani lub przygotowujący się do bierzmowania –spotykają się również co roku w Szczepanowie, sanktuarium św. Stanisława, którego Jan Paweł II nazwał patronem „bierzmowania narodu”. Co roku organizujemy też turniej sportowy dla uczniów naszych szkół – mówił podczas spotkania w Tarnowie Grzegorz Gorzowski, sekretarz DRSJPII i członek ogólnopolskiej rady Szkół Jana Pawła II.

  Uroczyste obchody 10. rocznicy powołania do istnienia tarnowskiej rodziny szkół Jana Pawła II zostały zaplanowane na 6 czerwca i odbędą się w Starym Sączu w Diecezjalnym Centrum Pielgrzymowania „Opoka” przy ołtarzu papieskim.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół