Nowy numer 13/2024 Archiwum

Mateuszowe świadectwo o Jezusie Chrystusie

Przesłanie ewangelisty o Jezusie Chrystusie można zrozumieć w świetle jego nauki o Kościele.

Zarzuty wrogów Jezusa jakoby Chrystus uzurpował sobie Boży autorytet (Mt 9,3; 26,65) św. Mateusz interpretuje jako potwierdzenie Jego boskiej godności. Żydzi bowiem, stawiając Jezusowi ten zarzut, potwierdzają tym samym, że uważają, iż słowa i czyny świadczą o Jego niezwykle bliskim i bezpośrednim stosunku do Ojca Niebieskiego (Mt 11,25-30).

Mistrz z Nazaretu nie tylko określa się jako Syn obok Ojca, lecz rości sobie prawo do wiedzy Ojca. O tym, iż w tekstach tych chodzi o bóstwo Jezusa, świadczy cały kontekst Ewangelii św. Mateusza, a szczególnie te miejsca, w których Jezus podkreśla swą wyższość nad świątynią, Jonaszem i Salomonem (Mt 12,6.40.42) albo przedstawia się jako sędzia świata (Mt 19,28; 14,30).

Omawiając ten tytuł, nie można pominąć faktu, że Chrystus pouczał że jest różnica między Jego synostwem Bożym (Mt 10,32) a synostwem Bożym Izraelitów i wszystkich innych ludzi (Mt 10,29; 17,24-27). Nazywa Boga swoim Ojcem w sensie ścisłym (Mt 26,29).

W tym kontekście należy jeszcze wspomnieć określenie Syn Człowieczy, które ma podobne znaczenie jak w Ewangelii św. Marka. Syn Człowieczy jest kimś więcej niż zwykłym człowiekiem a żaden król ziemski nie może się z nim równać (por. zwłaszcza Mt 10,23; 13,41; 16,27.28; 24,27.30. 37.39.44; 25,31; 26,64). Jego atrybuty przewyższają przymioty, jakie sugerują tytuły: Mesjasz czy Syn Dawida.

« 3 4 5 6 7 »
DO POBRANIA: |
oceń artykuł Pobieranie..
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Pytanie

Kto w starożytności mógł uczestniczyć w całej Mszy św.?

Odpowiedzi z podaniem tradycyjnego adresu pocztowego prosimy przesyłać e-mailem na adres: studium@gosc.pl lub pocztą tradycyjną:

"Gość Niedzielny" Plac Katedralny 1
33-100 Tarnów

Administratorem danych osobowych jest Instytut Gość Media (Organizator). Dane osobowe są przetwarzane na podstawie Pani/Pana zgody, w celu przeprowadzenia konkursu, przez okres do zakończenia całego postępowania konkursowego. Dane osobowe mogą być udostępniane uprawnionym organom. Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu, wniesienia skargi do organu nadzorczego. W każdym momencie zgody na przetwarzanie danych w celu przeprowadzenia konkursu jak i opublikowanie wyników mogą zostać wycofane przez kontakt na adres e-mail: sekretariat@igomedia.pl.

Odpowiedzi

Konkurs

Zgłoszenie

 "Gość Niedzielny"
Ul. Katedralna 1
33-100 Tarnów

lub na adres
studium@gosc.pl