Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Bogacz i Łazarz (Łk 16,19-31)

Przypowieść "o bogaczu i Łazarzu" (Łk 16,19-31) znajduje się tylko w Ewangelii Łukasza i jest jedną z najbardziej znanych przypowieści Jezusa.

Być może jednak historia „o bogaczu i Łazarzu” jest pouczeniem bazującym na prawdziwej historii. Być może Jezus opowiada prawdziwą historię, kierując ją do konkretnego, znanego Mu człowieka. Prawdziwe opowiadanie kończy się przestrogą przed tym, co z całą pewnością nastąpi w chwili śmierci człowieka. Widząc jednak postępowanie tej osoby Jezus kreśli obrazowo dalsze losy, które z pewnością będą miały miejsce po śmierci. Jezus nie przeprowadza sądu, ale udziela bogatym braterskiego upomnienia. Nie przyszedł, aby sądzić, ale by zbawiać. A zatem daje mu (nam) kolejną szansę.

Opowiadanie składa się z trzech zasadniczych części. Najpierw zostaje ukazana sytuacja bogacza i Łazarza w ich ziemskim życiu (Łk 16,19-21). Śmierć sprawia radykalną zmianę ich losu (Łk 16,22-26). Całość opowiadania kończy się ostrzeżeniem dla żyjących (Łk 16,27-31).

Pierwsza część przypowieści (Łk 16,19-21) opisuje los bogacza i biedaka na ziemi. Dwie jednak kolejne części kreślą w duchu biblijnych wyobrażeń życie pozagrobowe bohaterów (Łk 16,22-31).

Celem jednak przypowieści Jezusa nie jest opisywanie Szeolu czy raju. Nie jest to relacja – opis zaświatów. Posługuje się obrazami i symbolami zapożyczonymi z literatury biblijnej oraz pozabiblijnej Jezus pragnie przekazać nam wskazania teologiczno-moralne. Pragnie pouczyć nas o czekającej nas nagrodzie lub karze, co uzależnione jest od naszego życia na ziemi. Pragnie nas zachęcić do przypatrzenia się swojemu życiu, pragnie zachęcić nas do nawrócenia.

« 2 3 4 5 6 »
DO POBRANIA: |
oceń artykuł Pobieranie..
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Pytanie

Kto w starożytności mógł uczestniczyć w całej Mszy św.?

Odpowiedzi z podaniem tradycyjnego adresu pocztowego prosimy przesyłać e-mailem na adres: studium@gosc.pl lub pocztą tradycyjną:

"Gość Niedzielny" Plac Katedralny 1
33-100 Tarnów

Administratorem danych osobowych jest Instytut Gość Media (Organizator). Dane osobowe są przetwarzane na podstawie Pani/Pana zgody, w celu przeprowadzenia konkursu, przez okres do zakończenia całego postępowania konkursowego. Dane osobowe mogą być udostępniane uprawnionym organom. Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu, wniesienia skargi do organu nadzorczego. W każdym momencie zgody na przetwarzanie danych w celu przeprowadzenia konkursu jak i opublikowanie wyników mogą zostać wycofane przez kontakt na adres e-mail: sekretariat@igomedia.pl.

Odpowiedzi

Konkurs

Zgłoszenie

 "Gość Niedzielny"
Ul. Katedralna 1
33-100 Tarnów

lub na adres
studium@gosc.pl