• facebook
 • Newsletter
 • rss
 • Dzieci nas zawstydzają

  ks. Zbigniew Wielgosz

  dodane 13.04.2016 13:55

  W parafialnym przedszkolu integracyjnym w Tymbarku maluchy uczą swoich rodziców.

  Parafialne Przedszkole Integracyjne im. św. Kingi założył przed 15 laty ówczesny proboszcz tymbarskiej parafii ks. prał. Józef Leśniak.

  W ciągu minionych lat przez placówkę przeszło około 300 dzieci. – Przedszkole ma charakter integracyjny. Taki był zamysł ks. prał. Józefa Leśniaka, który chciał, żeby dzieci sprawne i niepełnosprawne mogły się spotykać, uczyć, bawić. Obecnie 15 z 88 z nich jest niepełnosprawnych; czy to ruchowo, czy intelektualnie. W każdej z czterech grup takich maluchów jest od 3 do 5. Na tle innych przedszkoli, które prowadzimy, tymbarskie wyróżnia właśnie charakter integracyjny. Pomagamy także rodzicom w prowadzeniu rehabilitacji ich dzieci. Maluchy mają wiele zajęć dodatkowych, a wśród nich są hipo- i dogoterapia – mówi s. Regina Kasza, dyrektor przedszkola.

  – Na pewno jest więcej radości niż trudności w naszej pracy. Radości, bo widzimy, jak dzieci sprawne i niepełnosprawne się integrują przez wspólną naukę, zabawę. Widzimy, jak wzajemnie się sobą opiekują. W codzienny kalendarz przedszkola wprowadzamy elementy wychowania religijnego, dzieci modlą się codziennie przed zajęciami, przed posiłkami i po nich, mamy wspólne Msze św. w kościele, prowadzimy modlitwę różańcową w październiku. Siostra katechetka ma na pewno ułatwione zadanie, bo akcentów religijnych jest bardzo wiele w codziennym życiu naszego przedszkola – mówi s. Teresa Ryż, nauczycielka wychowania przedszkolnego.

  Plusy takiej formy edukacji przedszkolnej zauważają także rodzicie. – Dzieci nas, dorosłych, zawstydzają! Zauważyłam, że nie dzielą siebie na zdrowe i chore, sprawne i niepełnosprawne. Akceptują się już od pierwszego dnia, pomagają sobie, karmią się nawzajem, podają sobie zabawki. Przedszkole jest również wspólnotą rodziców, którzy pomagają w jego prowadzeniu, są m.in. wolontariuszami. Mamy wspólne spotkania, wycieczki, wielu rodziców jest sponsorami przedszkola. Wolontariuszami jest także starsze rodzeństwo maluchów, które przeszło już edukację w tej placówce – mówi Maria Liszka-Duda, mama.

  Z okazji 15. rocznicy powstania przedszkola Mszę św. w intencji dzieci, rodziców i nauczycieli odprawił w kościele parafialnym w Tymbarku bp Andrzej Jeż. – Przedszkola integracyjne dają możliwość wzajemnej opieki i czułości. Z pewnością taka ludzka i zarazem chrześcijańska formacja jest bardzo ważna, zwłaszcza w jednym z najważniejszych okresów dla wychowania dzieci. Życzę przedszkolakom i rodzicom, żeby ich patronka, św. Kinga, promieniowała na nich swoim duchowym macierzyństwem, a cała wspólnota coraz bardziej stawała się rodziną – mówił biskup.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  • _jasiek
   13.05.2015 08:27
   Naiwność, czy świadoma dywersja? Jak sprawdzić, czy się delikwent w ostatnim roku nie seksował?
  • sceptyk
   13.05.2015 14:15
   Gadanie. Jedno ze gdy jest krytyczny stan i zabraknie krwi to nawet taka pacjent nie pogardzi bojac sie panicznie smierci i biorac pod uwage ryzyko zachorowania byle przedluzyc o pare lat zycie:/
   Poza tym dzis grupy ryzyka nie sa tak istotne gdy swoboda obyczajowa powiekszyla grono chorych i seropozytywnych zacierajac roznice miedzy tamtymi i "zdrowa czescia spoleczenstwa".
  , aby komentować lub podaj nazwę wyświetlaną
  Gość

   Reklama

   Zapisane na później

   Pobieranie listy

   Reklama

   przewiń w dół